HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan 65. Hükümete ilişkin, 'Karşımıza çıkan tablo, profili inanılmaz derecede düşük bir hükümet ve Başbakan tablosu.' dedi. Partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda konuşan Yüksekdağ, dokunulmazlıkların kaldırılmasını öngören Anayasa değişikliği ile "Meclis darbesinin" yaşama geçirildiğini ileri sürdü. Yüksekdağ, "Üç parti adeta darbe koalisyonu kurarak dokunulmazlık yasasını onayladı. HDP bu darbe koalisyonu karşısında demokratik siyasetin tek gerçek temsilcisidir." ifadesini kullandı.

"ANAYASAYA AYKIRI"

Milletvekillerine Anayasa Mahkemesine başvuru için imza verme çağrısı yapan Yüksekdağ, perşembe günü de bireysel başvuruda bulunacaklarını bildirerek, "Eğer 110 milletvekili bir demokratik irade yapmayı başarabilirse, bu darbeye 'hayır' demenin yolunu açabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Yüksekdağ, Türkiye'de tarihsel bir saflaşmanın yaşandığını ileri sürdü.

"ATANMIŞ BİR KABİNE VAR, MEŞRU KABUL ETMEYECEĞİZ"

AK Parti kongresini ve 65. Hükümet'i değerlendiren Yüksekdağ, şöyle devam etti: "Kurmaya çalıştıkları düzen her yerden yıkılıyor. Yeni atanan kabine ve belirlenen Başbakan bu sona uğramaktan kurtulamayacak. Karşımıza çıkan tablo, profili inanılmaz derecede düşük bir hükümet ve Başbakan tablosu. Dün en azından stajyer bir Başbakan vardı, bugün boş bakan var. Başbakan yok. Dün seçimlerin ardından oluşturulmuş bir kabine vardı, bugün atanmış, sarayın merdivenlerinde hizaya dizilmiş bir kabine var. Bugün gerçek bir Bakanlar Kurulu değil, sarayın kapı kulları kurulu var. Bu kadar düşük bir profili ve bu düşük seviyeden çıkan siyasi icrayı ve yönetimi, meşru kabul etmedik, meşru kabul etmeyeceğiz."