AB Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB’nin gelecek dönem başkanı Slovakya’nın başkenti Bratislava’daki büyükelçilik rezidansında Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi.

"HASMANE BİR İLİŞKİ OLMASINI İSTEMEYİZ"

Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yazdığı mektuba ilişkin bir soru üzerine, daha önce ilişkilerde kriz noktasını oluşturan uçağın düşürülmesi konusunda yapılan teknik açıklamaları hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başından beri bu büyük ilişkinin zarara uğratılmaması gerektiğini, bu olayın araştırılmasına Türkiye’nin hazır olduğunu ifade ettiğini anımsatan Çelik, şöyle konuştu:

"Gelinen noktada Cumhurbaşkanımızın bu yaklaşımı da şimdiye kadar ifade ettiği çizginin bir devamı olarak değerlendirilmelidir. Türk halkı ve Rus halkı arasında çok yakın bağlar var. İki ülke arasında hasmane bir ilişki olmasını istemeyiz. Büyük denkleme bakıldığında bu ilişkilerin dünya ve bölge barışı açısından korunması ve geliştirilmesi gerektiği açık şekilde ortada. Sayın Başbakanımızın Medvedev’e ve Cumhurbaşkanımızın Putin’e yazdığı mektup bu niyetimizin en yüksek düzeydeki göstergesi olarak ele alınmalıdır."