MHP çağrı heyeti 19 Haziran'daki kurultay tartışmaları ile ilgili açıklama yaptı. Çağrı heyeti sözcüsü Ayhan Erel, "Sayın Genel Başkanımızın konuşmaları şeklinde bir madde koyduk, katılmadığı takdirde veya kongreye bir yetkili göndermediği halde bu kongreyi biz yaptığımız için mahkemece kayyum atanması veya görevlendirme yapılması halinde bu görevleri çağrı heyeti üstlenecektir" dedi.

AKŞENER'DEN DE REST

Çağrı heyetinden önce konuşan Başkan adaylarından Meral Akşener de, kongrenin hukuka uygun olduğunu vurguladı. Akşener, 19 Haziran'daki kongreyi düzenlemekte kararlı olduklarını söylerken, Genel Merkez'in 10 Temmuz'daki olağanüstü kurultay için hiçbir girişimi olmadığını iddia etti

MHP çağrı heyetinin açıklamasından satır başları;

"Egemenlik kayıtsız şartsız Türk milletinin olduğuna göre Türk milleti bu egemenliğini yargı organları ile kullanır. Anayasamızın 9. maddesine göre yargı bağımsız mahkemelerce yürütülür ve Türk milletine adına karar verir. Yetkiyi mahkeme çağrı heyetine vermiştir. Biz de bu milletin verdiği yetkiden kaçamayız. Görevi seve seve yerine getireceğiz.

"19 HAZİRAN'DA KONGRE YAPILMASI KARARI ALINMIŞTIR"

Kamuoyunun da malumları olduğu üzere MHP olağanüstü kongresinin icrası amacıyla mahkeme tarafından çağrı heyeti olarak bizler görevlendirilmiştir. Bu karar Yargıtay tarafından da onanmıştır. Bunun üzerine tek yetkili organ olarak bizler 19 Haziran 2016'da MHP olağanüstü büyük kongresinin yapılması konusunda karara varmış ve çalışmalar tamamlanmıştır. 19 Haziran'da belirlenen kongrenin korsan, darbe veya sakat olduğu yönünde çıkan bazı mesnetsiz iddialar süreci hiçe saymaktır.

"KORSAN OLARAK NİTELENDİRMEK ALGI OLUŞTURMAKTIR"

Söz konusu kararın yerine getirilmemesi durumunda sorumluluk alacağımız da açık ve nettir. Karar vermeye yetkili mahkeme kararları ortada iken heyetimizin mahkemenin kendilerine tanıdıkları sorumlulukları yerine getirmesinin korsan olarak nitelendirilmesi kamuoyunda algı oluşturmaktan başka bir şey değildir.

Delegelerimiz için barınacakları yerler ayarlanmıştır. Gazete ilanları, SMS mesajları ve adresler aracılığıyla delegeler davet edilmiştir, aynı zamanda MHP Genel Merkezi de kongreye davet edilmiştir. Mahkeme heyetininin kararı doğrultusunda bu kongreye hepsini davet etmeyi uygun buluyoruz. Bu büyük ve anlamlı günde Türk milliyetçilerinin şahlanmasını izlemek için siz gazetecileri de davet ediyorum.

"BAHÇELİ GELMEZSE BU GÖREVLERİ ÇAĞRI HEYETİ ÜSTLENECEKTİR"

Genel Merkez tarafından kongrede Sayın Genel Başkanımızın ya da onun görevlendirdiği birinin konuşma yapmaması halinde geçersiz sayılacağına dair beyanlar geliyor. Biz tüzük gereği Sayın Genel Başkanımızın konuşmaları şeklinde bir madde koyduk, katılmadığı takdirde veya kongreye bir yetkili göndermediği halde bu kongreyi biz yaptığımız için mahkemece kayyum atanması veya görevlendirme yapılması halinde bu görevleri çağrı heyeti üstlenecektir. Kongrenin bu heyet tarafından yapılmasından başka çare ve yol kalmamıştır. MHP Olağanüstü Kongresi 19 Haziran Pazar günü gerçekleştirilecektir."