Gazeteci Haydar Meriç'in, Fetullah Gülen aleyhinde kitap yazacağının anlaşılması üzerine düzmece bir raporla sol terör örgütü mensubu olarak dinlemeye alındığı, bu süreçte kaçırılarak öldürüldüğü ve olayla ilgili delillerin karartıldığı iddiasına ilişkin İstanbul merkezli 22 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik başlatılan operasyonda, haklarında savcılıkça yakalama kararı çıkarılan 41 şüpheliden 30'u gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nun talimatıyla haklarında yakalama kararı çıkarılan şüphelilerden birinin başka bir FETÖ/PDY soruşturmasından tutuklu, üçünün ise firari olduğu öğrenildi.

Aralarında emniyet müdürlerinin de bulunduğu gözaltındaki 30 polisin şubedeki işlemleri sürerken, diğer şüphelileri arama çalışmaları devam ediyor.

Cinayet ve usulsüz dinlemeler

Savcılık kaynaklarından alınan bilgiye göre, söz konusu operasyon, 31 Mayıs 2011'de Kırklareli'nde kaçırıldıktan sonra 18 Haziran 2011'de Düzce Akçakoca açıklarında cesedi bulunan gazeteci Haydar Meriç cinayetinin faillerinin tespiti ile Kırklareli'nde üst düzey bürokrat, siyasetçi ve STK temsilcilerinin ''düzmece'' raporlarla usulsüz dinlenildiği iddiasına yönelik başlatıldığı kaydedildi.

Gazeteci Haydar Meriç'in, Fetullah Gülen aleyhinde kitap yazacağının anlaşılması üzerine operasyonda adı geçen şüphelilerin düzmece bir raporla sol terör örgütü mensubu olarak bu gazeteciyi dinlemeye aldıkları, dinlenildiği süreçte Meriç'in kaçırılarak öldürüldüğü, olayla ilgili delillerin ise kasıtlı olarak karartıldığı öne sürüldü.

Şüphelilerin, 2011 ve öncesinde Kırklareli'nde üst düzey bürokrat, siyasetçi ve sivil toplum kuruluşu yöneticilerini sahte raporla, terör örgütü mensubu olma iddialarıyla dinlemeye aldıkları, usulsüz gerekçelerle adliyeyi yanıltarak süre uzatma talebinde bulundukları, vatandaşların iş ve özel görüşmelerini izinsiz kaydettikleri ileri sürüldü.