Başbakan Binali Yıldırım, binlerce ensafın borcunun silineceğini söyledi. Yıldırım AK Parti grup toplantısında konuştu. Konuşmasında İsrail ile imzalanan mutabakata değinen Binali Yıldırım, şu ifadeleri kullandı:

"İsrail ile Mavi Marmara sonrası kesilen diplomatik ilişkiler varılan mutabakatla normalleşme sürecine girmiş bulunuyor. Bu mutabakat kolay olmadı. 3 şartımız vardı. Özür, tazminat ve Gazze'ye erişimin kolaylaştırılması. 2013'te İsrail resmen özür diledi.

Mutabakatın iki şartı da dün varılan görüşmelerle tamamlanmış oldu. Bugün imzalar atıldı. Öncelikle Mavi Marmara şehitleri için tazminat talebi karşılanmış oldu.
Uzun ve yorucu görüşmeler sonucu varılan mutabakatla Filistinli kardeşlerimiz nefes alacak, Gazze'deki çile sona erecek. Bu cuma mersin'den hareket edecek gemi 10 bin ton üzerinde insani yardımı inşallah Aşdod Limanı ve ardından Gazze'ye ulaştırmış olacağız.

Kaba inşaatı bitmiş olan Filistin-Türkiye Dostluk Hastanesi'ni de tamamlayacağız. TOKİ konut projelerini de tamamlanacak. Evleri yıkılan kardeşlerimizin ev imkanı giderilmiş olacak.

Bu mutabakatla birlikte elektrik ve su sorunlarını çözmenin yolunu da açmış bulunuyoruz. Bu mutabakat Filistinli kardeşlerimizin yaşam şartlarını iyileştirecek. Mutabakatla ilgili görüşmelerin bütün süreçlerinde Filistinli kardeşlerimizle iletişim halinde bulunduk, gelişmeleri paylaştık.

Gelinen bu noktadan memnunuz. Türkiye, Filistin'in haklı davasının geçmişte olduğu gibi gelecekte de yanında olacaktır. Bunu söylem ve eylemlerimizle ortaya koyduk.

"RUSYA İLE NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI"

Yıldırım, atılan adımlarla düzelme sürecine giren Rusya ile ilişkilerine de değindi.

"İsrail gibi Rusya ile atılan adımlar da normalleşme kararlılığımızın göstergesidir" diyen Yıldırım, "Önemli gelişmeler olduğunu paylaşmak isterim. Hem ekonomik hem tarihi önemi olan ilişkilerimizin düzeltilmesi için yapıcı bir tutum izledik. İki lider arasındaki dolaylı temaslar nihayet sonuç verdi. Karşılıklı yazışmalar Türkiye ve Rusya arasındaki buzların çözülmesini sağlamış gözüküyor" diye konuştu.

Yıldırım şöyle devam etti: Böylece Rusya ile Türkiye arasında normalleşme sürecinin başladığını da söyleyebiliriz. Her iki ülke halkı için hayırlı olsun. İşlerin bu noktaya gelmesinde Birçok gayret ve emek var. Kazakistan, Azerbaycan ve bölge ülke liderlerinin çabaları için şükranlarımızı sunuyoruz.

"ÜÇ ŞARTIMIZ DA YERİNE GETİRİLDİ"

Bu mutabakat kolay olmadı. Üç şartımız vardı. 2013 yılında İsrail resmen özür diledi. Mutabakatın diğer şartları da yapılan son görüşmelerle tamamlanmış oldu ve bugün imzalar atıldı. Öncelikle Mavi Marmara şehitleri için tazminat talebi karşılanmış oldu. Mutabakatlar Türkiye öncülüğünde Filistinli kardeşlerimiz artık nefes alacak, Gazze'deki çile sona ermiş olacak. Bu cuma insani yardım gemisi göndereceğiz. Mersin'den yola çıkan gemi 10 ton insani yardım malzemesinin Filistin'e ulaşmasını sağlayacak.

"FİLİSTİN'İN HAKLI DAVASINDA YANINDAYIZ"

Özellikle iki ülke arasındaki bu mutabakat Filistinli kardeşlerimizin sıkıntılarını önemli şartlarda düzeltecek. Mutabakatla ilgili süreçte Filistinli liderlerle devamlı iletişim halinde olduk, süreci paylaştık. Gelinen bu noktadan tabiatıyla memnunuz. Kanayan bir yana durmuştur. Türkiye, Filistin halkının haklı davasının geçmişte olduğu gibi gelecekte de yanında olacaktır. 14 yıllık iktidarımızda bunu her vesileyle ortaya koyduk.

RUSYA İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ...

Zamanın akışı bazen olağanüstü gelişmeleri de gündeme getirebiliyor. Ülkeleri yönetenler ise son tahlilde olağanaüstü olayları olağana çevirmek gibi bir mükellefiyetleri var. Rusya Federasyonu ile son dönemde karşılıklı atılan adımlarla bizim normalleşme konusundaki kararlılığımızın bir başka göstergesidir. Rusya konusunda önemli gelişmeler olduğunu milletimle paylaşmak isterim. İlişkilerimizdeki tarifsiz gerilimi iyileştirmek için yapıcı bir tutum izledik.

ARABULUCU OLAN ÜLKELERE TEŞEKKÜR

Her iki lider arasında devam eden dolaylı temaslar nihayet cevap buldu. Türkiye ile Rusya arasındaki buzların çözülmesi sağlandı. Rusya ile Türkiye arasında normalleşme sürecinin başladığını söyleyebiliriz. Her iki ülke halkı için de hayırlı olsun. İşlerin bu noktaya gelmesinde birçok emek var. Özellikle kardeşlerimiz, Kazakistan, Azerbaycan ve bölge ülkelerinin bu konudaki yoğun çabaları için şükranlarımızı sunuyoruz.

"AB YENİ VE ZORLU BİR DÖNEME GİRDİ"

Akdeniz'i ve Karadeniz'i çevreleyen bütün komşularımızla dostane ilişkilerimizi geliştirmek en önemli hedefimiz olacak. Uluslararası camiada yoğun bir gündem var. Bildiğimiz gibi geçtiğimiz günlerde İngiliz halkı AB'den çıkma kararı aldı. Bu kararla birlikte AB yeni ve zorlu bir döneme girdi. Bunu herkesin görmesi gerekiyor. AB tarihinde ilk ve önemli bir dönüm noktasıdır. Bu kararın toplumlar arası ilişkilerden ekonomiye kadar pek çok alanda yansımalarını göreceğiz.

AB İLE 33. FASLIN AÇILMASI

18 Mart'ta yapılan Türkiye-AB Zirvesi'nde 33. fasıl Hollanda dönem başkanlığı dolmadan ayın 30'unda müzakereye açılacaktır bunun kararı verilmiştir. Hayırlı uğurlu olsun. İlgili bakanlarımız o gün ilgili yerde olacaktır.

"İYİ-KÖTÜ TERÖRİST AYRIMI ORTADAN KALKMALI"

Dün akşam parti genel merkezinde bildiğiniz gibi Ankara'daki büyükelçilikler, misyon şeflikleri geleneksel AK Parti iftarında bir araya geldi. İlaç bulamayan Gazzeli'nin de, sürgündeki Haleplinin meselesi bizim meselemizdir. Devletler arası sorunların reçetesi de sadece adalet değil. Terörle mücadelede başarı için, iyi terörist kötü terörist ayrımının ortadan kalkmasının mutlaka gerekli olduğunu düşünüyorum.

"AVRUPA BİRLİĞİ VE ABD BU YÜKE OMUZ VERMELİDİR"

Türkiye, BM rakamlarına göre dünyada en gazla göçmen barındıran ülkedir. Avrupa Birliği ve ABD bu yüke omuz vermek zorundadır. Bizim geleneklerimiz, bizim değerlerimize uygun olarak bugüne kadar 3 milyon Suriyeli kardeşlerimizin yaşam şartlarının iyileştirilmesinde 11 milyar 700 milyon dolar bir bütçe kullandık.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM'DAM MÜJDELER

Esnaflara kredi müjde

Esnaf ve sanatkalarımızın borçlarının gecikmiş faizlerini siliyoruz. Geri kalan borçlarını da yeniden yapılandırıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'mızın yaptığı titiz çalışma sonrası esnafımızı 400 milyon liralık yükten kurtarmış oluyoruz. Yani esnafımız borcun ana parasını ödeyecek ve bu ana parada yeniden taksitlendirilecek.

Çiftçilere bayram müjdesi

Bildiğiniz gibi Türkiye önemli bir tarım ülkesi. Tarımsal gelişmede çiftçilerimiz için yeni açılımlar getiriyoruz. Türkiye'de tarımın stratejik bir sektör olduğunu paylaşmak istiyorum. Tarım potansiyelimizi açığa çıkarmak ana hedeflerimizden birisi olacaktır. Ülke genelinde hasat devam ediyor. 1.5 ay içerisinde 2,5 ton buğday alımını ofis gerçekleştirdi. Çiftçilerimiz Toprak Mahsulleri Ofisi'ne ürünlerini satmak isterlerse sattıkları ürünlerin parasının tamamını bayramdan önce alacak.