Yıldırım, havalimanında bakanlar, İstanbul Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı ve Emniyet Müdürü'nün de katıldığı bir toplantı yaptı. Toplantı sonrası açıklama yapan Başbakan Yıldırım, saldırıda 36 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Yıldırım, havalimanına taksiye gelen saldırganların da kendilerini patlatarak öldüğünü dile getirdi.

Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ne terör saldırısı gerçekleştiği sırada Ankara'da bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan güvenlik zirvesinin ardından İstanbul’a hareket etti. Yıldırım, saat 01.50'de İstanbul'a geldi. Yıldırım'a Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya eşlik ediyor. Havalimanında bakanlar ile  İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Beediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Emniyet Müdürü'nün de katıldığı bir toplantı yapan Başbakan'ın saldırıyla ilgili açıklama yaptı.

36 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Başbakan Binali Yıldırım  törer saldırısında 36 kişinin hayatını kaybettiğini çok sayıda kişinin ise yaralandığını açıkladı. Başbakan Yıldırım üç canlı bombanın da öldüğünü dile getirdi.

Yıldırım'ın açıklamalarının satır başları şöyle:

Bugün İstanbul Atatürk Havalimanı'nda saat 21.22 sıralarında meydana gelen patlama sonucu şu ana kadar yapılan tespitlere göre 36 kişi hayatını kaybetmiştir. Yaralılar bölgedeki değişik hastanelerde tedavi altına alınmıştır. Bu vesileyle hayatını kaybeden bütün sivil insanlara Allah'tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza da acil şifalar temenni ediyorum.

'SALDIRININ GÜNÜ MANİDARDIR'

Terörün küresel bir tehdit olduğu bu olayda bir kez daha apaçık ortaya çıkmıştır. Bu saldırı masum insanları hedef alan, alçakça planlanmış bir terör eylemidir. Ülkemizin bölücü terörle amansız bir mücadele verdiği ve önemli ölçüde başarı sağladığı bir dönemde, ayrıca komşularımızla normalleşme sürecinin başladığı bir anda böylesine alçakça bir terör olayının gerçekleştirilmesi manidardır. Bir kez daha anlaşılmıştır ki terör bütün ülkeleri tehdit eden küresel bir olaydır ve terörle mücade de küresel ölçekte sürdürülmelidir. Amacı, hedefi ne olursa olsun, hangi cenahtan gelirse gelsin ülkemiz bu alçakça saldırıların üstesinden gelecek güce sahiptir.Bir kez daha bu menfur olayda hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletçe başımız sağolsun temennisinde bulunuyorum.

'İLK EMARELER DAEŞ'İ İŞARET EDİYOR'

Güvenlik güçlerimizin yaptığı tespitler, terör eyleminin DAEŞ'in gerçekleştirdiğini işaret etmektedir. Bu konuda çalışmalar halen sürdürülmektedir.

TAKSİYLE GELMİŞLER

Saldırıganların ticari taksiyle havalimanını gelmişler.Canlı bombaların aynı zamanda silah bulundurmaları olayın vahametini arttıran bir neden olmuştur. Kaçan bir terörist olduğu değerlendirilmiyor. Her 3 canlı bombanın ateş ettikten sonra kendilerini patlattığı yönünde ilk bulgular mevcuttur. Tespit çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki saatlerde açıklanacak, yaralı güvenlik görevlilerimiz olduğunu söyleyebilirim.

ATATÜRK HAVALİMANI UÇUŞLARA AÇILDI

Havaalanımız açılmış, uçuş trafiğimiz normale dönmüştür. Havaalanının gerek gidiş gerek geliş istikametinde herhangi bir güvenlik zaafiyeti söz konusu değildir.

.