Diyarbakır'ın Lice ilçesinde terör örgütü PKK'ya yönelik müşterek operasyonda, ormanlık alanda yaşanan sıcak temasın ardından güvenlik güçlerince yapılan çağrı üzerine 6 terörist silahlarıyla teslim oldu.

6 TERÖRİST SİLAHLARIYLA TESLİM OLDU

Diyarbakır 7'nci Kolordu Komutanlığının sevk ve idaresinde 24 taburun katılımıyla Lice ve civar bölgelerde icra edilen "Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu" sürüyor.

Operasyonda yaşanan sıcak temasın ardından güvenlik güçlerinin çağrısı ile bölgede sıkışan 6 terörist silahlarıyla güvenlik güçlerine teslim oldu. Teslim olan teröristler ifadelerinde, terör örgütü PKK'nın en büyük gelir kaynağının uyuşturucu ticareti olduğunu, Lice'de arazisine kenevir eken köylülerden örgütün "vergi" adı altında haraç aldığını itiraf etti.

"PKK, ÖRGÜTTEN KAÇANLARI CEZALANDIRIYOR"

Teröristlerden, "Fedakar Canfeda" kod adlı Diyarbakır doğumlu C.Y, ifadesinde, örgüte Lice ilçesindeki Yolçatı Mezarlığı'nda "Hoca" lakaplı örgüt sorumlusu aracılığıyla katıldığını, terör örgütüne genellikle bu bölgeden elaman kazandırıldığını belirtti.

Örgütü katıldığı için pişmanlık duyduğunu dile getiren C.Y, örgütten kaçmak istediğini, ancak örgüt sorumlularının vereceği cezadan korktuğu için bunu gerçekleştiremediğini aktardı.

"KAÇANI YA TUTUKLUYORLAR YA DA ÖLDÜRÜYORLAR"

C.Y, ifadesinde şunları kaydetti:

"Örgütten kaçmak istiyordum, bu hep aklımdaydı ama bırakmıyorlardı. Kaçanları da cezalandırıyorlardı. Kaçanı önce dövüyorlar sonra ya tutukluyorlar ya da öldürüyorlar. Arkadaşlarımdan kaçanlar oldu. Onlar kurtuldular. Biz korktuğumuzdan dolayı kaçamadık. Teslim olmayı düşündük ve teslim olduk. Milisler 'teslim olursan sizi öldürürler' dediler. O korku vardı içimizde. Tereddüt yaşadık ama sonra 'teslim olalım, bizim devlettir, bize bir şey yapmaz bizi korur' dedik. Elimde silahla inmeme rağmen bize bir şey yapmadılar. Biz teslim olduk, askerler, devlet bize bir şey yapmadı."

"KENEVİR EKENLERDEN VERGİ ALIYORLAR"

Lice'de çok sayıda arazide Hint keneviri ekildiğini ve söz konusu alanların teröristlerin denetimde olduğunu anlatan C.Y, "Buradaki tarlalar PKK'nın denetiminde. Kenevir ekenlerden yüzde 20 vergi alınıyor. Örgüt bu şekilde ihtiyaçlarını karşılıyor. Bu köylerin hemen hemen hepsi kenevir için örgüte yardım ediyor." ifadelerini kullandı.

C.Y, operasyonlarda ele geçirilen amonyum nitratların bomba yapımında kullanıldığı belirterek, hazırlanan el yapımı patlayıcıların operasyon bölgesindeki arazilere yerleştirildiğini aktardı.

ÖRGÜTE KATILMAK İSTEYENLERE ÇAĞRI

Ailevi sorunlardan dolayı terör örgütüne katıldığını savunan C.Y, terör örgütüne katılmak isteyenlere, "Bu dağ başlarında zaten insan yaşayamaz. Ailesinden kopuk, annesinden babasından kopuk insan hiç yaşayamaz. Dağ başlarında ölümü beklemek çok zor. İnsan kaçmak istediği zaman da bırakmıyorlar. Ailelerinden, arkadaşlarından, yaşamlarından uzak durmasınlar. Örgüt sorumluları kaçmak isteyenleri öldürüyor. Gençliklerine yazık. Örgüte katılmasınlar, biz pişman olduk." çağrısında bulundu.

ÖRGÜTE HDP İL BİNASINDA KATILMIŞ

Suriyeli Şeyh Osman kod adlı M.Ş, ifadesinde Suriye'deki iç savaştan kaçarak İstanbul'a geldiğini ve burada çobanlık yaptığını belirterek, yanına gelen bazı teröristlerin "Bizimle gelmezsen ailene zarar veririz" diyerek kendisini tehdit ettiğini aktardı.

M.Ş, ifadesinde şunları kaydetti:

"İstanbul'dayken YPG'liler geldi bana 'savaşacaksın' diyerek tehditte bulundu. Beni önce HDP il binasına götürdüler. 12 gün önce de buraya geldim. Vallahi çok pişmanım. Kaçmak için plan da yaptım. Ben teslim olacaktım, buranın sorumlusu 'Agir' örgütten kim kaçarsa onu vuruyor. Ben Türkiye Cumhuriyetinden özür dilerim."

Türkiye'nin kendisi gibi Suriye'deki iç savaştan kaçan sığınmacılara yardım eli uzattığına işaret eden M.Ş, Türkiye'ye karşı bir daha böyle bir girişimde bulunmayacağını bildirdi.

"YPG'NİN ÖRGÜTLENMESİNİ PKK YAPIYOR

M.Ş, YPG'nin PKK'nın Suriye'deki kolu olduğuna vurgu yaparken, "YPG ile PKK aynı, aralarında fark yok. YPG'nin örgütlenmesini de PKK yapıyor. Kuralları, talimatları PKK belirliyor." ifadelerini kullandı.

"BİZE ALLAH'A İNANMADIKLARINI SÖYLÜYORLARDI"

Serhad kod adlı Ağrı doğumlu H.A, PKK'ya 15 Nisan'da HDP'nin İstanbul'daki gençlik toplantılarında katıldığını, bunun için pişmanlık duyduğunu belirtti.

Ağabeyinin asker olduğuna dikkati çeken H.A, örgüte katılmak isteyenlere şöyle seslendi:

"Kimse örgüte katılmasın, burada Allah'a inanmıyorlar. Burada hayat yok. Buradaki tarlalara kenevir ekiliyor, örgüt bundan pay alıyor. Biz burada geldiğimizde özellikle söylediler. 'Bu köylülere karışmayın' dediler. 'Esrar eksinler, bize zararı yok, vergisini alıyoruz, yüzde 20'si bizimdir' dediler. Agir adlı örgüt sorumlusu söyledi bunu. Emir büyük yerden geliyor. Örgütten kaçmayı düşündüm, bu operasyondan sonra gidip karakola teslim olacaktım. Sakın örgüte katılmasınlar. Bu iş öyle uzaktan bakıldığı gibi değil. Burada Allah inancı yok, gençleri zehirliyorlar esrarla. Bize Allah'a inanmadıklarını söylüyorlardı, kendi aralarında Allah ile dalga geçiyorlar. Agir kod adlı örgüt sorumlusu 'En büyük benim, Allah değil' diyordu."

Diğer teröristlere de teslim olma fikrini kendisinin verdiğini ifade eden H.A, ormanlık alanda yaşanan sıcak temasın ardından askerlerin kendilerine 'teslim olun' çağrısı yaptığını, korktukları için bir süre çağrıya uymadıklarını ancak '5 dakika ateş edilmeyecek' anonsu üzerine cesaretlenip teslim olduklarını aktardı.

H.A, örgüt içinde askerleri hep kötü anlattıklarını, devletin şefkatli yüzünü teslim olurken gördüklerini kaydetti.

"ALLAH'A İNANMIYORLAR, BÜTÜN DİNLERİ YOK SAYIYORLAR"

Argeş kod adlı Diyarbakır doğumlu R.A. da 1,5 ay önce kendisini yaşamdan kopmuş hissettiğinde kandırılarak örgüte katıldığını, dağa çıktığı için pişman olduğunu belirtti.

"Teröristler 'Kürdistan kurulacak, size de pay düşecek' şeklinde lüks yaşam vaadiyle örgüte katılmak isteyenleri kandırıyor." diyen R.A, terör örgütünün ateist düşünceyle yönetildiğini anlattı.

R.A, "Sadece İslam dinini değil, bütün dinleri yok sayıyor. Allah'a inanmıyorlar, çoğu ateist. Genelde dağlarda kalıyoruz, 2-3 gün su içemiyoruz, yemek yiyemiyoruz." ifadesinde bulundu.

"BİZİ LİCE'DE BIRAKIP DAĞA KAÇTILAR"

Şervan kod adlı Siirt doğumlu R.N. ise örgüte 2 yıl önce Mersin'de örgüt sempatizanı gençler aracılığıyla katıldığını, daha sonra Lice'ye gelerek Seyrek köyünde örgüte saflarında yer aldığını, burada kendisine eğitim verildiğini bildirdi.

Lice'ye döndüğünü ve operasyon bölgesine mayın döşediklerini aktaran R.N, 10 kişilik ekipler halinde hareket ettiklerini, sıcak temasın ardından teslim olduklarını, aralarında örgüt sorumlusu ve Kandil'deki dağ kadrosundan gelen teröristlerin de bulunduğu 4 kişinin kendilerini bölgede bırakarak kaçtığını sözlerine ekledi.