Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Osmangazi Köprüsü'nün geçiş ücretini açıkladı. Bakan Arslan, geçiş ücretinin 89 lira olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da köprünün Ramazan Bayramı boyunca ücretsiz olacağını duyurmuştu.

"GÜNLÜK 30 BİN ARAÇ GEÇECEK"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Günlük ortalama 30 bin araç muhtemelen geçecek. Bayram öncesi ve sonrası bu rakamın da üzerine çıkmasını bekliyoruz. İnsanlar alıştıkça bu rakam 40 binleri geçecek." dedi.

Arslan ile Azerbaycan Ulaştırma Bakanı Ziya Memmedov, açılış töreninin ardından Osmangazi Köprüsü'nde test sürüşü yaptı.

Fay hattı da hesaba katılarak yapılan bir köprü olduğunu ifade eden Arslan, "Körfezi 1,5 saatte dolaşmaktansa 6 dakikada karşıdan karşıya geçebileceğiniz, İstanbul'u, İzmir'i çok yaklaştıracak 3,5 saatlik bir mesafeye düşürecek köprü ve devamındaki otoyollar. Osmangazi Köprüsü sadece mesafe kısaltmakla kalmayacak, aynı zamanda İstanbul, Kocaeli, Yalova, Çanakkale, Balıkesir, İzmir ve Bursa bütün bu illerimizin birbiriyle daha yüksek seviyede ticari ve ekonomik olarak ilişkiler kurması demek." ifadesini kullandı.

"KÖPRÜ, BAYRAM SÜRESİNCE BEDAVA"

Köprünün, Marmara Bölgesi'nin yükünün Ege'ye, oradan da Akdeniz'e aktarılması adına mesafeleri kısaltan şaheser bir proje olduğunu vurgulayan Arslan, şöyle konuştu:

"Bakanlık olarak bir gurur daha yaşıyoruz. Kağıt üzerinde hayal denen birşeyi bugün hayata kavuşturmuş bulunuyoruz. O zaman hissediyorsunuz projenin muhteşemliğini. Bu gece yarısından itibaren vatandaşımıza hizmet verecek. Bayram döneminde insanlarımız bu köprüyü kullanarak hem bayramlaşma adına birbirlerine kolay gitmiş olacaklar hemde 9 günlük bir tatil olması hasebiyle, tatile gitmek isteyenler hızlı bir şekilde tatile gidebilecekler. Sayın Cumhurbaşkanımız, yap-işlet-devret projesi olmasına rağmen, görevli şirket tarafından işletiliyor olmasına rağmen, bayram süresince insanlarımızın köprüyü ücretsiz kullanacağını açıkladı. Dolayısıyla bayramlaşmayı da ağız tadıyla yapabilecekler. Vatandaşlarımızın kurallara uyarak, dikkatli bir şekilde kazasız belasız bayramlaşmalarını diliyorum."