Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın telefon görüşmesinde vardıkları anlaşma doğrultusunda bugün Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi Toplantısı için Soçi'ye gelecek olan Mevlüt Çavuşoğlu Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile bir araya gelecek.

UÇAK KRİZİ SONRASI RUSYA'YA EN ÜST DÜZEY ZİYARET

Bu ziyaret 24 Kasım'da yaşanan uçak düşürme hadisesinden sonra Türkiye'den Rusya'ya düzenlenen en üst düzeyde ziyaret olacak. Çavuşoğlu ile Lavrov son olarak 3 Aralık tarihinde AGİT Dışişleri Bakanları toplantısı için gittikleri Belgrad'da bir araya gelmişlerdi.

Rusya ile Türkiye arasında normalleşme sürecine girilmesi ile birlikte çok hızla gelişen görüşme trafiğine bugün bir yenisi daha eklenecek ve Türkiye ile Rusya Dışişleri Bakanları yüz yüze görüşerek ilişkilerin normalleşmesi adımlarını konuşacaklar.

VİZE KONUSUNUN ELE ALINMASI BEKLENİYOR

Her ne kadar Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov, dün yaptığı açıklamada Türk vatandaşlarının bir aylık süreli turistik ziyaretlerde vizesiz uygulamaya dönüş için acele etmeye gerek olmadığını söylese de gözler yine de bu toplantıda vize konusu ile ilgili alınacak kararlara çevrilecek.