Anayasa Mahkemesi, 1997 yılında Batman'da yakalanan ve dönemin Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde ömür boyu hapis cezasına çarptırılan PKK'lı Laleş Çeliker'in AİHM kararına göre yeniden yargılanması kararı verdi. İnfazın durdurulması ve tazminat taleplerini ise reddetti.

ÖMÜR BOYU HAPİS CEZASI VERİLDİ

Batman'da, 1997 yılında PKK'nın eylemlerine katıldığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve daha sonra kapatılan dönemin Diyarbakır 2 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesi'nde yargılanan Laleş Çeliker'i, mahkeme 18 Nisan 2000 tarihinde, 'Ülke topraklarından bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik eylemlerde bulunma suçundan' ömür boyu hapis cezasına mahkum etti. Kararı Yargıtay da onadı.

'BAĞIMSIZ VE YARGILAMA YAPILMADI'

Laleş Çeliker'in avukatı mahkumiyet kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıdı. AİHM'e yapılan başvuruda, DGM heyetinde askeri bir hakimin bulunması nedeniyle bağımsız ve tarafsız bir yargılama yapılmadığı, soruşturmanın ilk aşamasından müdafi tarafından temsil edilmediği ve baskı altında alınan ifadesi dışında mahkumiyeti gerektirecek delil bulunmadığı ileri sürüldü.

AİHM, İHLAL EDİLDİĞİNE KARAR VERDİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, 2007 yılında verdiği karar ile Laleş Çeliker'in adil yargılanma hakkı altındaki iddiaları kabul edilebilir buldu ve bağımsız ve tarafsız bir mahkemede yargılama hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

ANAYASA MAHKEMESİ'NE TAŞIDILAR

Çeliker'in avukatları ihlal kararına dayanarak yeniden yargılama için CMK 250'inci madde ile görevli kapatılan Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Mahkeme 2013 yılında verdiği karar ile yeniden yargılama talebini reddetti. 6'ıncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan itirazdan da sonuç alamayan Laleş Çeliker'in avukatları, konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıdı.

YENİDEN YARGILAMA KARARI ÇIKTI

Yapılan başvuruyu değerlendiren Anayasa Mahkemesi, Laleş Çeliker'in, AİHM kararı doğrultusunda yeniden yargılanması yapılmak üzere kararın kapatılan DGM'nin yerine bakan Diyarbakır 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilmesine, infazın durdurulması ve tazminat taleplerinin reddine oy birliği ile karar verdi.