Başbakan Binali Yıldırım, Atatürk Havalimanı’ndaki terör saldırısına ilişkin, “Milletim rahat olsun, moralimizi bozmayalım. Bugünler dayanışma günüdür, acıları paylaşma günüdür. Bunlar da gelip geçecek” dedi. Gebze’de cuma namazı çıkışı açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, Türkiye’nin zor günlerden geçtiğini belirterek, “İki gün önce hain terör örgütü Atatürk Havalimanı’nda masum onlarca insanımızı katletti, şehit etti. Bir kez daha gördük ki terörün dini, imanı, milliyeti yok. Atatürk Havalimanı’nda değişik ülke vatandaşı insanlar var, kendi vatandaşlarımız var. Hiçbir şeyden haberi olmayan, sevdikleriyle buluşmak için havaalanında onları bekleyenler, yolcular... Hiçbir ayrım yapmadan maalesef gözü dönmüş terör örgütleri kan akıttılar, vatandaşlarımızı ve misafir ülke vatandaşlarını da katlettiler. Milletim rahat olsun, moralimizi bozmayalım. Bugünler dayanışma günüdür, bugünler kardeşlik günüdür, bugünler acıları paylaşma günüdür. Bunlar da gelip geçecek. Türkiye medeniyet yolculuğunda emin adımlarla ilerleyecek” diye konuştu.
Terör saldırısından sonra tüm dünyanın Türkiye ile kenetlendiğini, dayanışma içine girdiğini aktaran Yıldırım, doğudan, batıdan, kuzeyden, güneyden, Afrika’dan hatta Türkiye ile ilişkileri olmayan ülkelerin dahi Türkiye’nin üzüntüsünü paylaştığını anlattı.
Yıldırım, Avrupa’nın birçok yerinde Türk bayrağının dalgalandırıldığını, bayrakların yarıya indirildiğini dile getirerek, “Bu terör, inşallah insanlığın terörde herhangi bir çifte standart yapmadan, ‘Senin teröristin iyidir, benimki kötüdür’ diye bir ayrıma girmeden topyekun bir mücadele için milat olur. Biz, yıllardan beri terörle mücadelenin sadece Türkiye’nin meselesi değil, insanlığın meselesi olduğunu hep söyledik. Geç de olsa bunun fark edilmiş olması sevindirici bir şey.” dedi.
ÇİLE BİTECEK
Başbakan Yıldırım, Osmangazi Köprüsü ile yıllardır çekilen çilenin sona ereceğini belirterek, “Hatırlarsanız 1-2 ay önce köprüyle ilgili ‘Çok pahalı, Deli Dumrul Köprüsü’ falan deniliyordu. Öyle söylendiği gibi 130-140 lira değil 89 lira olacak. Biz de ‘Bir güzellik yapacağız’ dedik ve köprü bayram boyunca ücretsiz olacak. Eğer Körfez’den dolaşsa, gemiyle gitse zaman ve yakıt kaybını dikkate alırsak köprü her bakımdan daha cazip. Köprüden geçtiğimizde Gebze’den Gemlik’e kadar 20 dakika, yıl sonu Bursa’ya 45 dakika, 2018’in sonu da İzmir’e 2 saat 50 dakikada vatandaşlar varmış olacak. Bu yolun, köprünün hizmete girmesiyle yılda yaklaşık 800 trilyonluk bir tasarruf sağlanacak. Her bakımdan ülkemizin geleceğinin bu köprüyle birlikte bölgede yaşayan 25 milyon vatandaşımızın olduğu 5-6 vilayette ekonomiyi ikiye, üçe katlayacak. Seyahatler artık eziyet olmaktan bir keyfe dönüşecek” diye konuştu.