Başbakanlıktan gelen talimatla harekete geçen TSK'ya bağlı 7 bin 500 güvenlik görevlisi, terör örgütlerinin finansman kaynağı olan uyuşturucu ekim alanlarına yönelik 11 günlük operasyon gerçekleştirdi. Operasyonla ilgili Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, "Terör örgütlerinin uyuşturucu ticaretinde kullandığı yasadışı ekim alanlarındaki kenevirleri ve elde ettiği esrar maddelerini imha ederek finansman kaynaklarını kurutmak, bölgedeki terör örgütü mensubu teröristleri etkisiz hale getirmek, örgütün işbirlikçilerini yakalayarak haklarında gerekli yasal işlemleri yapmak, bu sayede vatandaşlarımızın anayasada teminat altına alınan temel hak ve hürriyetlerini serbestçe kullanabilmelerine imkan sağlayacak kamu düzeni ve huzur ortamını kalıcı bir şekilde tesis etmek amacıyla, Diyarbakır ili Lice, Hazro ve Kocaköy ilçelerinde, 7'nci Kolordu Komutanının sevk ve idaresinde 7 bin 500 güvenlik görevlisinin katılımı ile 22 Haziran 2016 tarihinde başlayan operasyon 03 Temmuz 2016'da başarıyla tamamlanmıştır" denildi.

Terör örgütünün finansman kaynağına büyük darbe
Genelkurmay Başkanlığı, 11 günlük süre içerinde gerçekleştirilen operasyonda, 67 milyon 605 bin kök kenevirin, 15 bin 414 kilogramlık (10.493 kg kubar, 4.921 kg toz) esrar maddesinin ele geçirilerek imha edildiği açıklandı. Bölgede faaliyet gösteren 14 terör örgütü mensubu teröristin etkisiz hale getirildiği, yakalanarak gözaltına alınan 305 işbirlikçiden 43'ünün tutuklandığı, yapılan aramalarda toplam 44 silah (17 Kaleşnikof P.Tf., 1 M-16 P.Tf., 1 Biksi Mk. Tf., 3 Roketatar, 6 Tabanca, 7 Av tüfeği, 9 El bombası) bunlara ait bin 786 mühimmat ile 4 telsizin ele geçirildiği, patlayıcı yapımında kullanılan 20 ton amonyum nitrat ile 64 el yapımı patlayıcının bulunarak imha edildiği kaydedildi.

"Bombalı araç yapımında kullanılacağı tespit edilen 22 araç ele geçirildi"
Açıklamada ayrıca, teröristler tarafından kullanılan 43 sığınak ve mağarada yaklaşık 5 ton ağırlığında muhtelif yaşam ve giyim malzemesinin bulunarak kullanılmaz hale getirildiği, teröristler tarafından farklı bölgelerden gasp edilerek Lice kırsalına getirilen ve bombalı araç yapımında kullanılacağı tespit edilen 22 aracın ele geçirildiği, açılan yol kontrol noktalarında 22 bin 040 araç ve 37 bin 026 şahısın kontrol edilerek aranmakta olan 156 şahısın yakalandığı ifade edildi.
Operasyonda, Türk Silahlı Kuvvetleri mensubu 5 askerin şehitlik mertebesine ulaşmış olduğu, 7 askerin ise yaralandığı belirtilerek, "Kenevir bitkisi, BTÖ tarafından esrar üretimi ve satışı maksadıyla yasadışı olarak Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde üretilmekte, yurt içerisindeki işbirlikçileri ve uyuşturucu simsarları tarafından başta İstanbul olmak üzere hedef kitle olarak seçilen çocuk yaştaki gençlere satılmakta veya yurtdışına gönderilmektedir. BTÖ, elde ettiği yasadışı geliri, silah, mühimmat, patlayıcı madde, eleman temini ile yurt içindeki ve dışındaki terörist faaliyetleri finanse etmekte kullanmaktadır. Operasyon kapsamında ele geçirilen kenevir ve uyuşturucu maddelerin miktarı ve piyasa değeri dikkate alındığında; BTÖ'nün önde gelen finans kaynaklarından biri olan uyuşturucu gelirine çok önemli bir darbe vurulduğu, ülkemizin geleceği olan çok sayıda gencin, uyuşturucu bağımlısı haline getirilmekten korunduğu, bu sayede uyuşturucu bağımlılığı kapsamındaki suç ve suçlu/mağdur sayısında düşüş sağlanacağı değerlendirilmektedir. Her yıl tonlarca yasadışı uyuşturucu üretimi yaparak binlerce gencimizin geleceğini karartan, elde ettiği kara para ile satın aldığı silah, mühimmat ve patlayıcılarla, başta güvenlik güçlerimizin ve vatandaşlarımızın canına haince ve kalleşçe kast eden BTÖ, icra edilen etkili operasyonlarla en ağır şekilde karşılığını bulmaktadır, bulacaktır. Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkemizin ve milletimizin huzur ve güvenliğini temin etmek için teröristlerle mücadele kapsamında kendisine verilen her türlü görevi bugüne kadar başarıyla yerine getirmiş; bundan sonra da aynı inanç, sabır ve fedakarlıkla, kolluk kuvvetlerine destek sağlamaya devam edecektir" ifadelerine yer verildi.
Operasyonda yer alan, yaralanan ve şehit güvenlik görevlileri için ise "Operasyonda şehit olan kahraman silah arkadaşlarımıza Allah'tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralanan silah arkadaşlarımıza acil şifalar dileriz. Operasyonlar esnasında omuz omuza büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla görev yapan; gerektiğinde birlikte şehit olan veya yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza, emniyet mensuplarımıza, geçici köy korucularımız ile kenevir söküm ve temizlik faaliyetlerinde yardımcı olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı personeline, operasyon süresince yaşadıkları zorluklara rağmen, güvenlik güçlerine gönülden destek veren bölgedeki kadirşinas vatandaşlarımıza ve hiçbir zaman bizlerden engin sevgi ve desteğini esirgemeyen asil milletimize teşekkür ederiz" açıklamalarına yer verildi.