İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kabataş'ta süren inşaat çalışması ile ilgili bir açıklama yayınladı. Çalışmanın ulaşım sistemlerini entegre hale getirecek bir çalışma olduğunu belirten İBB şunlara değindi: "İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ulaşım sistemlerini entegre hale getirecek çok önemli bir projeye daha imza atıyor. Başkan Kadir Topbaş'ın talimatıyla gerçekleştirilen Kabataş Meydan Düzenlemesi Transfer Merkezi ile İskelelerin Yenilenmesi İnşaatı 28 Temmuz'da başlıyor. Kabataş Meydanında raylı sistem, deniz ve karayolu ulaşımı entegre oluyor. Proje çerçevesinde; 83 bin metrekarelik bir alanda yayalaştırılmış yeni bir meydan düzenlemesi yapılıyor. Vapur, deniz otobüsü ve motor iskeleleri yenileniyor. Dolmabahçe-Fındıklı arasındaki trafiği yer altına alınıyor. Meydan altında müze, sergi salonları ve otopark inşa ediliyor. "

Deniz ulaşımı başka iskelelerden sağlanacak
Kabataş Transfer Merkezi inşaatı tüm anıt eserler ve ağaçlar korunarak, Arkeoloji müzesi denetiminde gerçekleştirilecek. İstanbul ulaşımının düğümünü çözecek en önemli projelerden biri olan Kabataş Transfer Merkezinin geniş kapsamlı inşaat çalışması nedeniyle, 28 Temmuz 2016 Perşembe gününden itibaren Kabataş'taki vapur, motor ve deniz otobüsü iskeleleri bir süre başka iskelelerden hizmet verecek.

Kabataş İskelesinden yapılan seferler 28 Temmuz 2016 itibariyle aşağıdaki iskelelerden gerçekleştirilecek:

ŞEHİR HATLARI:
Kadıköy-Kabataş, Kabataş-Adalar ve uğramalı Boğaz seferleri Beşiktaş ile Eminönü (Katip Çelebi) İskelesinden,
İDO: Kadıköy-Kabataş, Kabataş-Adalar seferleri Beşiktaş ve Yenikapı İskelesinden,
DENTUR: Kabataş-Üsküdar seferleri Karaköy İskelesinden,
BUDO: Kabataş-Bursa seferleri Karaköy Eski İDO İskelesinden sağlanacak.


Üsküdar-Kabataş Yaya Tüneli de entegre olacak
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın Ustalık döneminin en önemli eserlerinden biri olarak açıkladığı Üsküdar ile Kabataş'ı denizin altından bağlayacak yaya tüneli projesi de yeni meydanda diğer ulaşım sistemlerine entegre olacak.

Raylı sistemler Kabataş'ta entegre oluyor
Öte yandan; Kabataş'tan başlayan Beşiktaş, Mecidiyeköy, Kağıthane ve Alibeyköy üzerinden Mahmutbey'e oradan da İkitelli, Bahçeşehir, Esenyurt'a kadar uzanacak metro hatları Kabataş'ta entegre olacak.
Mahmutbey Metrosu Kabataştan Karaköy ve Unkapanı Köprüsüne kadar uzatılacak.
Proje ihalesi yapılan 18 kilometrelik Beykoz-Üsküdar Metrosu Üsküdarda Marmaray ile Kabataşa entegre olacak.
Proje ihalesi yapılan 18,4 kilometrelik Sarıyer-Beşiktaş Metrosu Kabataşa uzanacak.
Darüşşafaka-Yenikapı Hattının Taksim-Kabataş Füniküleri ile Kabataşa entegrasyonu da devam edecek.
İstanbullular; yayalaştırılmış yeni Kabataş Meydanı sayesinde İstanbulun her noktasına raylı sistem ve deniz ulaşımıyla hızlı ve konforlu bir şekilde seyahat edebilecek.