Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nde, Konya'dan kalkan "Güney" adlı Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçağı, 2 sorti yaparak toplamda 23 saat Varşova semalarında gözetleme ve kontrolü başarıyla tamamladı.

Varşova'da düzenlenen NATO üyesi devlet ve hükümet başkanlarının katıldığı zirvenin havadan güvenliğinin sağlanmasına Türkiye de destek verdi.

Zirvenin hava sahasının güvenliği, Konya'da konuşlanan Türk Hava Kuvvetlerine bağlı Havadan Erken İhbar ve Kontrol (HİK) Grup Komutanlığı uçağıyla sağlandı.

360 derecelik görüş açısı ve 500 kilometrelik menzil

Zirvenin başladığı saatlerde Polonya semalarında görev yapan HİK uçağı, üzerindeki sabit 360 derecelik görüş açısı ve 500 kilometreye varan menzilli radarıyla elde ettiği hava resmini NATO unsurlarına aktardı.

Vatan topraklarından 4 bin kilometre uzakta ve yaklaşık 31 bin fit yükseklikte görevini başarı ve emniyetle tamamlayan HİK ekibi, uçağın içinde tarihi günün mutluluğunu birbirlerini kutlayarak yaşadı.

İngiltere ve Fransa'nın da destek verdiği görev için Konya'dan kalkan "Güney" adlı HİK uçağı, 2 sorti yaparak toplamda 23 saat Varşova semalarında gözetleme ve kontrol görevini başarıyla yürüttü.

"HİK uçakları Türkiye'ye büyük stratejik güç kazandırdı"

131. Havadan İhbar Kontrol Grup Komutanı Hava Pilot Kurmay Albay Hakan Dinç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine alınan HİK uçaklarının Türkiye'ye büyük stratejik güç kazandırdığını söyledi.

Dinç, "Bu görev HİK uçağımızın yurt dışındaki ilk görevidir. Ayrıca HİK uçaklarının tam harekat yeteneğine kavuşmuş olarak yurt dışında NATO görevini başarıyla icra etmesini önemli ve tarihi bir gün olarak değerlendiriyoruz." dedi.