Kars'ta, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)  darbe girişimine karıştıkları iddia edilen ve İl Jandarma Komutanlığında görevli  11 sanığın yargılandığı davada, tutuksuz yargılanan İl Jandarma Komutanı Albay  Serdar Güngör ile Binbaşı Ömer Talay'ın tutuklanmasına karar verildi.Kars 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmanın öğleden sonraki bölümünde,  tutuklu yargılanan eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Kamil Öztürk, eski  Yüzbaşı Ömer Şener, eski Üsteğmen Levent Saka, eski astsubay Murat Aydoğmuş ile  adli kontrol şartıyla serbest bırakılan tutuksuz sanıklar Kars Jandarma Komutanı  Albay Serdar Güngör ve Binbaşı Ömer Talay ile diğer tutuksuz sanıklar hazır  bulundu.Kars Adliyesi'nde daha önce konferans salonu olarak kullanılan 150  kişilik salonda görülen duruşmada, sanık avukatları ile tanıklar da yer aldı.Duruşmada, tek tek dinlenen sanıklar önceki beyanlarını tekrar ederek,  haklarındaki suçlamaları reddetti. Duruşmada 13 tanığın ifade vermesi sonrası  sanık avukatları dinlendi.
 
Sanık avukatları, müvekkillerinin FETÖ ile bağlantısının  bulunmadığını, asker olmaları nedeniyle kendilerine gelen emirleri  uyguladıklarını savunarak, tahliye ve beraat talep etti.Daha sonra duruşmaya, duruşma savcısı olarak katılan Kars Cumhuriyet  Başsavcısı Serdar Durmuş, mütalaasını açıkladı.Başsavcı Durmuş, toplanan deliller ve delillerin karartılması  ihtimalinin de dikkate alınarak, halen görevde olan İl Jandarma Komutanı Albay  Serdar Güngör ile Binbaşı Ömer Talay'ın tutuklanmasını talep etti.
 
Arar karar
 
Ara kararını açıklayan 2. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Saffet Murat  Kasapoğlu başkanlığındaki mahkeme heyeti,  Albay Güngör ile Binbaşı Talay'ın  tutuklanmasına karar verdi.  Davada böylece tutuklu yargılanan sanık sayısı 6'ya  yükseldi.
Heyet, diğer tutuklu sanıkların da tutukluluk halinin devamına karar  vererek, duruşmayı erteledi.Duruşma sonrası Albay Güngör ile Binbaşı Talay, polislerce sağlık  kontrolünden geçirildikten sonra cezaevine götürüldü.Duruşma sebebiyle adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı.
 
İddianameden
 

Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, darbe  girişiminde bulundukları ve örgütle ilişkili oldukları iddiasıyla tutuksuz  yargılanan Kars İl Jandarma Komutanı Albay Serdar Güngör ile Binbaşı Ömer  Talay'ın da aralarında bulunduğu 11 askeri personel sanık sıfatıyla yer alıyor.Sanıklar arasında eski İl Jandarma Komutan Yardımcısı Yarbay Kamil  Öztürk, eski Yüzbaşı Ömer Şener, eski Üsteğmen Levent Saka, eski Astsubay Murat  Aydoğmuş da bulunuyor. 
İddianamede, İl Jandarma Komutanlığı personelinin darbe teşebbüsünün  Kars ayağının planlandığı Tugay Komutanlığındaki toplantıya katıldığı, 14.  Mekanize Piyade Tugayında görevli ve olay tarihinde Kağızman üs bölgesinde  bulunan eski Yarbay Harun Doğanay'ın da darbe teşebbüsüne katılmak için Kars'a  getirildiği belirtiliyor.
 
Tutuklu sanıklardan Üsteğmen Levent Saka'nın iddianamede yer alan  ifadesinde, 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığında bir grup askerin darbe  girişiminin yaşandığı gece İl Emniyet Müdürlüğünün elektriklerinin kesilmesi için  görevlendirildiğini, kendisine de bunlara yardımcı olması için talimat  verildiğine ilişkin itirafları yer alıyor.
 
Saka'nın şu ifadeleri dikkat çekiyor:
 
"Yarbay Kamil Öztürk beni aradı, 14. Mekanize Piyade Tugayından 2 ZPT  aracının geleceğini, bunların Emniyet Müdürlüğünün yanındaki trafodan elektrik  kesmekle görevlendirildiğini, jandarmadan da bu ekibe yardımcı olmam gerektiği  konusunda bana talimat verdi. Ben bu talimatı kabul etmedim, o da bana inatla  benim gitmemi emretti. Trafodan anlamadığımı söyledim. O da bana 'Anlayan birini  bul da git o zaman' diye emir verdi."
 
İddianamede, darbe girişimine katılmakla suçlanan Albay Güngör'ün yanı  sıra eski Yarbay Öztürk, Binbaşı Talay, eski Yüzbaşı Şener, eski Üsteğmen Saka,  eski astsubay Aydoğmuş'un da aralarında bulunduğu 6'sı tutuklu 11 İl Jandarma  Komutanlığı mensubu hakkında, "Anayasa'yı ihlal", "TBMM'yi ortadan kaldırmaya  veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme", "Hükümeti ortadan kaldırmaya  veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme" suçlarından üçer kez  ağırlaştırılmış müebbet hapis ile "terör örgütü üyesi olmak" suçundan da 7,5  yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.