Gezi Parkı protestoları sırasında 'Kırmızı fularlı kız' olarak gündeme gelen ve katıldığı PKK Suriye'nin kuzeyindeki Rakka'da öldürülen Ayşe Deniz Karacagil'in anne ve babası, kızlarının cenazesine katılmak üzere 13 Haziran'da Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Suriye'nin kuzeyindeki Ayn El-Arab (Kobani) bölgesine geçmişlerdi. Cenaze töreni sonrasında bu sabah Lübnan'ın başkenti Beyrut'tan uçakla Türkiye'ye dönen Karacagil'in annesi Nuray Erçağan ile babası Ömer Karacagil, 'terör örgütü propagandası' yapmak suçlaması ile haklarında çıkarılan yakalama kararı üzerine gözaltına alınmıştı.

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayına çıkarılan anne Nuray Erçağan ile baba Ömer Karacagil çıkarıldığı nöbetçi hâkimlikçe adli kontrol hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı. Ayda 2 kez karakola imza atma şartı konulan anne ve baba adliye çıkışında yakınları tarafından karşılandı.

Yakınlarına hasret gideren anne Nuray Erçağan ile baba Ömer Karacagil yaptıkları kısa açıklama ile gözaltına alınmalarına tepki gösterdi.