Ebru Karatosun ANKARA
15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ’cü cuntacıların üzerinden ve evinden çıkan 1 dolarların ilk olarak TÜBİTAK ve KPSS soruşturmalarında gözaltına alınanlarda bulunduğu ortaya çıktı.
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2015 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde Keçiören’deki evine ve çalışma ofisine konulan böcek soruşturması kapsamında 5 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarılmış, 4’ünü yakalanmıştı. 4 şüphelinin o dönem evinde ve üzerlerinde yapılan aramada 1’er dolar çıktığı öğrenildi. Daha sonra FETÖ’nün en büyük sınav hırsızlığı olan 2010 KPSS soruşturmasına ilişkin ilk operasyon tarihi olan 2015’te gözaltına alınan bazı şüphelilerde de 1 dolar çıktığı belirtildi. Ancak bunlar o dönem kamuoyuna yansımadı.
Bunun üzerine Başsavcılık, her iki operasyonda da şüphelilerin üzerlerinden veya evlerinden çıkan 1 dolarların örgüt içerisindeki şifresinin ne olduğunu çözmek için harekete geçti. Bir örgüt elemanının itirafçı olması üzerine 1 dolarların sırrı çözüldü. Söz konusu itirafçı beyanında, 1 dolarların FETÖ elebaşı Gülen tarafından özel olarak örgüt mensuplarına gönderildiği ve sözde, paralarının bereketlenmesi için örgüt toplantılarında verildiğini anlattı.