Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mabeyn Köşkü’nde; A Haber-ATV ortak yayınında soruları cevaplandırdı. Erdoğan’ın çarpıcı açıklamalarından öne çıkan bazı satır başları şöyle:
- TEOG: Ben TEOG olayını istemiyorum ve yanlış buluyorum. TEOG’un kaldırılması lazım. Biz TEOG’la mı geldik? Ne TEOG vardı, ne bir şey vardı. Okursun, sene içinde notların bellidir, bu notlarınla beraber yürürsün. Gelirsin üniversite sırasına, orada da girersin üniversite imtihanlarına. Üniversite imtihanında da sosyalde, sayısalda başarı durumun neyse bu başarıya göre girmen gereken yer nereyse girersin. Bununla ilgili kararı verecek olan hükümettir. Zaten yarın (bugün) Sayın Başbakanımızla görüşmem var, kendisiyle bunu paylaşacağım. Biz artık böyle ilkel bir durumda değiliz, o geçmişte kaldı, neler çekti bu ülke yetti artık. 
- BURS MÜJDESİ: Kredi burs olayı biz ilk geldiğimizde 45 liraydı, şimdi ise 445 liraya çıkarttık. Bu yıl lisans ve üniversite öğrencilerine verilen bursu ve krediyi 470 lira yaptık. Geçen yıl yurtta kalanlara 285 lira yardım ediyorduk, 330 liraya çıkarttık. Şimdi yüksek lisans öğrencilerine 940 lira doktora yapanlara ise 1410 lira veriyoruz. Bu rakamlarla adeta kendini geçindirmek değil, aile geçindirir duruma geldiler 
- SİHA TARTIŞMASI: On binlerce şehidimizin hesabını soracağız. Sonuna kadar, üzerine üzerine gideceğiz. Biz Kılıçdaroğlu’nun hatırı için geri vitese takamayız. Öbürü (Sezgin Tanrıkulu) zaten tam terörist ağzıyla konuşuyor. Sen Genel Başkan’san önce, bu adama diyeceksin ‘Sen ne konuşuyorsun? Senin bu ağız, Kandil’dekilerin ağzı’. Zaten bunlar aynı ağzı kullanıyorlar. Biz insansız hava araçlarını elde edebilmek için yıllarca çalıştık.
- SINIR ÖTESİ HAREKÂT: Bizim için Afrin önemli bir yer. Afrin’den taviz veremeyiz. Zira Kuzey Suriye, terör koridoru olamayacaktır, olmayacaktır. Burayı bir terör koridoru olarak düşünenler varsa bilsinler ki Türkiye Cumhuriyeti buna asla müsaade etmeyecektir. 
- BEDELLİ ASKERLİK: Şu anda gündemimizde bu yok. Çünkü, ciddi manada asker kadrosunda eksilme var. Onun için biz, vatansever evlatlarımızı askere bekliyoruz. Hele hele üniversite bitirmiş, bedelli askerlik bekliyor. Zaten gelip yapacağın askerlik 6 ay. Bunun da yaklaşık bir 20 günü izin; 5 ay 10 gün. Gel askerliğini yap. Askerlik bir de sana bir çok kazanım sağlıyor.
- CENAZEDEKİ OLAYLAR: (Tuğluk’un annesinin cenaze törenindeki olaylar) Böyle bir şeyi kabullenmek bizim dinimizde yok. Bunu yapamazsın, buna hakkın yok ama bunlar böyle bir yanlış yaptılar. Adli ve idari süreç de biliyorsunuz başlatılmış vaziyette. Gerek İçişleri gerek Adalet Bakanlığımız da bunun takibini yapıyor.

BARZANİ’NİN REFERANDUM AÇIKLAMASI
“Akıl tutulmasından öte bir şey…”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ndeki referandum tartışmaları ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu: Bunu akıl tutulmasından öte bir şey olarak görüyorum, bu ciddi manada bir siyasi acemiliktir, böyle bir siyaset anlayışı olmamaz. Sayın Barzani, bizim bu konuda ne düşündüğümüzü gayet iyi biliyor. Yaptığı açıklama, bana göre hakikaten çok çok yanlış bir açıklama. Bizim Irak’ın toprak bütünlüğü konusundaki hassasiyetimizi bildiği halde, bunun yanında Kerkük özellikli bir bölge, bunu da bildiği halde, kalkıp hala buralarda kendine göre bazı operasyonlar yapma gayretinin içerisine girmesini hiç mi hiç doğru bulmuyorum. Bizim bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu ayın 22’sindeki Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ve Bakanlar Kurulu toplantısından sonra kendisi (Barzani) çok daha net, açık görecektir. 

O FOTOĞRAFIN HİKÂYESİ
Erdoğan, Twitter hesabından “Bugün küçük Tevfik ile tanıştık” sözleriyle paylaştığı fotoğraftaki bebeğin kim olduğunun sorulması üzerine, şunları söyledi: 89 belediye başkanlığı seçiminde İsviçre’deki çalışmalarda, kampanya boyunca sürekli yanımda olan Tevfik adında bir kardeşim vardı. Daha sonra İstanbul Büyükşehir’de belediye başkanı oldum. Tevfik kardeşimi de yanıma aldım. Daha sonra Pınarhisar’a gittiğim günün bir gün öncesinde kalp krizinden rahmetli oldu ve Fatih Camisi’nde cuma namazıyla onun cenaze namazını kıldık. Tevfik kardeşimi oradan kabre uğurladım, ben de on binlerle oradan Pınarhisar’a yolcu oldum. Tevfik, oğluna Tayyip adını vermişti. Şimdi bu da Tayyip’in ilk çocuğu, adı Tevfik.