AK Parti Adana İl Başkanlığında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çelik, Brunson kararıyla ilgili olarak tüm dayatmalara, tüm tehditlere, haddini aşan tüm ifadelere karşı başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir makamının prim vermediğini belirtti. Çelik, “Yargısal akış tamamlandı ve tahliye edildi. Karşı taraf da bunu temyize götüreceğini söyledi. Türkiye’de maalesef bu tip olaylar olduğunda muhalefetin belli kesimleri, Türkiye Cumhuriyeti’ni savunmak yerine derhâl dışarıyla birlikte saf tutuyorlar. Türkiye dayatmalara teslim olmamıştır. Dayatmalar karşısında serbest kaldı eleştirisi temelsiz. Türkiye Cumhuriyeti’ni tehdit etmek kimsenin hakkı değil. ABD hukuka uymayan tavır sergiledi, Türkiye taviz vermedi” diye konuştu.

AK Parti Sözcüsü Çelik, mahalli idareler seçimlerinde ittifak görüşmelerine ilişkin de “Cumhur İttifakı’nın yerel seçimlerde de bir formüle dönüşüp dönüşmeyeceği, dönüşürse nasıl bir formüle dönüşeceğiyle ilgili konu aynı şekilde kendi doğal akışı içerisinde devam ediyor. Orada bir aksama yok, herhangi bir sıkıntı yok” açıklamasında bulundu.
Kayıp Suud gazeteci Cemal Kaşıkçı soruşturmasında olayın açığa çıkması için çalışmaların devam ettiğini belirten Çelik “Bu çok vahim bir meseledir. Saygın bir gazetecinin öldürülmesiyle ilgili son derece spekülatif iddialar var. Asla affedilemeyecek, asla üssü örtülemeyecek bir eylemdir. Bu eyleme karışanlar varsa kuşkusuz bunun ağır sonuçları olur” ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ise Brunson davası bahane edilerek, Türkiye’ye yönelik birtakım tehditler, bazı tarihler ortaya koyup ‘bu tarihe kadar, şunu yapın, bunu yapın’ gibi dayatmalar oluştuğunu ifade ederek şu değerlendirmede bulundu:

Ama Türkiye hiçbir zaman bunlara prim vermedi, bu dayatmaları kabul etmedi. Her şey bağımsız ve tarafsız yargının kendi takvimi içinde ve kendi çalışma düzeni içinde yürüdü.