Emniyet kaynaklarına dayanan bilgilere göre, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, aşırı uç radikal terör örgütü DEAŞ adına faaliyet gösterdiği öne sürülen 1 kişi ile ilgili geniş çaplı çalışma gerçekleştirdi. Muhammed Yahya E. isimli şüphelinin, gece saatlerinde Yenibosna İnzibat Tabur Komutanlığı’na yönelik keşif yaptığı tespit edildi.

Ağaç tepesine çıkarak bir binayı izlerken yakalandı
Yürütülen soruşturma kapsamında, 20 Şubat’ta 02:00 sıralarında DEAŞ üyesinin yakalanması için operasyon düzenleyen TEM Şube ekipleri, örgütle bağlantılı olduğu ileri sürülen şüpheliyi gözaltına aldı.

İstanbul’un bazı bölgelerinde keşif yaptığı iddia edilen örgüt üyesinin üzerinden ve dijital materyallerinde DEAŞ Silahlı Terör Örgütüyle bağlantılı görseller ve dokümanlar olduğu tespit edilmesi üzerine şahıs gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesine getirildi. Yakalanan zanlının saldırı planı olup olmadığı henüz açıklanmadı.

Diğer yandan yakalanan örgüt üyesince gerçekleştirilen söz konusu “keşif” faaliyetlerinin seviyesi ise henüz bilinmiyor. Gözaltına alınan şüpheli, emniyette sorgusunun ardından 23 Şubat tarihinde çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Şüpheliden ilginç savunma
İstanbul’da askeri alanda keşif ve gözetleme yaparken yakalanan DEAŞ şüphelisinin savunması ortaya çıktı. askeri alanı gözetlerken ağaçta yakalanan zanlının, “Köpekten kaçıyordum” dediği öğrenildi.

İstanbul'da terör örgütü DEAŞ’a yönelik geçtiğimiz Cumartesi günü düzenlenen operasyonda 20 yaşındaki Muhammed Yahya E., Yenibosna İnzibat Tabur Komutanlığı’nın çevresindeki ağaçta keşif yaparken yakalanmıştı.

“Köpekten kaçarken ağaca çıktım” dedi
Yürütülen soruşturma kapsamında, 20 Şubat’ta 02:00 sıralarında TEM Şube ekipleri tarafından düzenlenen operasyon ile yakalanan DEAŞ üyesinin polisteki savunması ortaya çıktı. Gözaltına alınarak Terörle Mücadele Şubesinde sorguya çekilen ve 23 Şubat’ta çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Y.’nın üzerinde ve dijital materyallerinde örgütle bağlantılı görseller ve resimler çıktı. Ele geçirilenler arasında 2019 yılının Ekim ayında ABD askerlerince Suriye'de düzenlenen operasyonla öldürülen DEAŞ lideri Ebu Bekir el-Bağdadi'ye ait görseller de yer alırken, zanlının polisteki savunması ortaya çıktı.

Bazı aile üyeleri arasında DEAŞ soruşturmasından geçenler var
Aile üyeleri arasındaki bazı kişilerin, geçmişte DEAŞ’a yönelik yürütülen polisiye soruşturmalardan kaydı olduğu öğrenilen Y.’nın, örgüt ile bağlantısını inkar ettiği öğrenildi. Güvenlik kameralarına yansıyan görüntüdeki çanta ve valizde ise kıyafetlerinin olduğunu söyleyen zanlı ağaca çıkma nedenini de "Köpekten kaçıyordum” diye açıkladı.