Panorama 1453 Tarih Müzesi'nde sergilenen 54 panonun yer aldığı "1453 Fetih Sergisi"nde, orijinal minyatür, gravür, plan, çizim, resim ve özgün objelere ait fotoğraflar yer alıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. açıklamasına göre, Mimar Muharrem Hilmi Şenalp tarafından hazırlanan sergide 54 pano bulunuyor. Doç. Dr. Erhan Afyoncu ve Dr. Coşkun Yılmaz tarafından kaleme alınan panolardaki metinlerde İstanbul'un fethi anlatılırken, Fatih ve fetih kadrosunun kültür, sanat, edebiyat, hukuk, siyaset, şehircilik, mimari ve askeri anlayışları hakkında da ziyaretçilere bilgiler veriliyor.
Panolarda, "Şehzade'nin Ruznamesi","Fatih'in Çocukluk Defteri", "İstanbul Kuşatmaya Nasıl Hazırlandı?", "Akşemseddin'den Fatih'e Mektup", "Fatih'in Galatalılara Verdiği Ahidname", "Fatih Sultan Mehmed'in Kütüphanesi", "Fetih Kadrosu" ve "Alimlerin Fatih'i Protestosu" gibi konu başlıkları görsel şölen eşliğinde ziyaretçilerin ilgisine sunuluyor.
- 6 yılda 5 milyona yakın ziyaretçi
İstanbul'un fethinin anlatıldığı, dünyanın tek tam panoramik müzesi Panorama 1453 Tarih Müzesi'ni 6 yılda 4 milyon 860 bin kişi ziyaret etti.
Açıklamada, dünyada 30 kadar panoramik müze arasında "tam panoramik" özelliği taşıyan tek müze unvanını taşıyan Panorama 1453 Tarih Müzesi'nin, 3 boyutlu panoramik görüntüsü ve ses efektleriyle gerçekçi bir etki uyandırarak, İstanbul'un fethini adeta yeniden yaşattığı belirtildi.
İstanbul'da kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısındaki Topkapı Parkı'nda yer alan müze, her gün 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor. 1453 Fetih Sergisi, yılın 365 günü müze ziyaretçileri tarafından ücretsiz olarak gezilebiliyor.
Açıklamada, Panorama 1453 Tarih Müzesi'nin, gezgin değerlendirme sitesi Trip Advisor'da "Mükemmellik Sertifikası" da almaya hak kazandığı kaydedildi.