Çankırı'daki "Çorak Yerler Omurgalı Fosil Lokalitesi"nde bu yıl yürütülen kazı çalışmalarında aralarında ilk kez bulunan kirpi fosilinin de yer aldığı 25 türde yaklaşık 140 fosile ulaşıldı.


Fatih Mahallesi'ndeki lokalitede 1997 yılından bu yana kazı çalışmaları devam ediyor. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayla Sevim Erol başkanlığında yürütülen kazıların bu yılki bölümü, yaklaşık 2 ay süren çalışmaların ardından sona erdi.


Kazılarda bugüne kadar 8 milyon yıllık pek çok kalıntıya ulaşıldı. Lokalitede bu yıl ilk defa kirpi fosili de bulundu.


Prof. Dr. Erol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmalarda 18 yılı geride bıraktıklarını belirtti. 


Çalışmaların sona ermesinin ardından bölgenin kapatıldığını anlatan Erol, "Kazı alanındaki çalışmamız sona erdi. Şimdi burayı toprakla kapatıyoruz. Amacımız kışın zorlu hava şartlarında bölgedeki fosillerin zarar görmemesi. Bundan sonra çalışmalarımızı bir süre kazı evinde sürdüreceğiz" dedi.


Erol, geçen yıllardaki gibi kazılarda, gergedan, fil, at, domuz, zürafa, keçi, geyik, koyun ve kaplanlara ait 8 milyon yıllık fosillere ulaştıklarını kaydetti.


Bunların yanı sıra ilk defa yeni bir türün fosilini bulduklarına dikkati çeken Erol, şöyle konuştu:
"Bu yıl alandan yaklaşık 140 fosil çıkardık. İlk kez bulduğumuz kuyruklu kirpi fosili var. Her yıl bir veya iki yeni tür buluyoruz. Bu da bize gerçekten faunanın çok fazla çeşitlilik gösterdiği sonucunu veriyor. Bu alanın önce tanımlandığı gibi çok kurak olmadığını, ormanlık ve sulak bir arazi olduğunu yeni çıkan türlerle anlayabiliyoruz. Her geçen gün bizim bilgilerimiz güncelleniyor. Bilgilerimize yeni çok orijinal şeyler katılabiliyor."


Kitap çalışması yapılıyor
Yıllardır yaptıkları kazı çalışmalarını kitap haline getirmek istediklerini dile getiren Erol, "Kitabın hazırlık çalışmalarını başlattık. Herhalde önümüzdeki yıl çorak yerler kitabı elimizde olacak. Bölgeyle ilgili uluslararası sunumlarımız, uluslararası tanıtımlarımız da devam ediyor" dedi.


Erol, "çorak yerlerin" çok önemli olduğunu, bu nedenle bölgenin iyi şekilde korunması gerektiğini sözlerine ekledi.