Göteborg'un Sahlgrenska Hastanesi'nde kanser tedavisi gören Mankell, yaşam mücadelesini kaybetti. 'Komiser Kurt Wallander'in maceralarını anlattığı romanlarıyla dünya çapında ün kazanan Mankell, söz konusu serinin ilk kitabını 1991 yılında yazmıştı. Aynı seride 11 roman daha yazan Mankell'in bu romanlarında anlattığı maceralar sinema filmi ve dizilere konu oldu.
Yazı hayatı boyunca yaklaşık 40 roman ve tiyatro oyununa imza atan Mankell'in eserleri 40 dile çevrildi, kitaplarının 40 milyon satış rakamına ulaştığı kaydedilmişti. Yazar yönünün yanı sıra insan hakları aktivisti olarak da öne çıkan Mankell, Gazze'ye 2010 yılında insani yardım götüren "Ship to Gaza" adlı gemide bulunarak, İsrail'in Filistin üzerindeki ablukayı kaldırması için mücadele vermişti.
Mankell'in ölümünün ardından özgürlük filosu "Ship to Gaza" Derneği adına bir açıklama yayınlayan İsveçli aktivist Dror Feiler, Mankell'in Filistin'in özgürlüğü için yaptığı mücadeleyi hiç unutmayacaklarını belirterek, "O ölse de onun davası olan Filistin'deki özgürlük mücadelesi devam edecektir" dedi. Gazze ablukasını delmeyi hedefleyen 3. Özgürlük Filosu'nda bulunan İsveçli balıkçı Charlie Andreasson'un, İsrail zulmünü anlatan "Gazze'nin Günlüğü" isimli kitabına Mankell'in ön söz yazdığını hatırlatan Feiler, Mankell'in Filistin davasının yanında ırkçılıkla da hayatı boyunca mücadele ettiğini aktardı.