Arjantin'den Menteşe ilçesine gelen tango hocası Jose Freire, Menteşe Belediyesi ebru ustası Yavuz Merih Ulubay'dan aldığı derslerle klasik Türk ebrusu öğreniyor.


Yavuz Merih Ulubay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Freire ile sosyal medya üzerinden tanıştıklarını anlattı. Freire'nin çalışmalarını beğendiğini ve Türkiye'ye gelerek ders almak istediğini söylediğini belirten Ulubay, "2 yıl süren sohbetlerimizin ardından şimdi burada klasik Türk ebrusu yapıyor. Bu durum benim için de heyecan verici. Arjantin'den ebru öğrenmek için benimle iletişime geçmesi ve birlikte ebru yapmamız bir şeyleri doğru yaptığımızı gösteriyor" dedi.


Bir haftadır Menteşe'de olan Freire ise geleneksel ebru ile 2004 yılında Rio de Janeiro'da aldığı kitap restorasyon kursu sayesinde tanıştığını ifade etti. Daha sonra ebru sanatına ilgi duyduğunu dile getiren Freire, şöyle konuştu:


"Bana ebru öğretecek kimse yoktu, ben de kendi kendime öğrenmeye başladım. Fakat pek fazla kendimi geliştiremedim. Birkaç ay sonra internette araştırmalar yaparak ebru tekniklerini öğrenmeye çalıştım. Bu zaman içerisinde kendimi geliştirmeyi başardım ve 2012 yılında Rio de Janeiro'da ebrularımı satmaya başladım."