İstanbul'da Marmaray ve metro kazıları sırasında gün yüzüne çıkarılan Bizans İmparatorluğu at fosilleri, Osteoarkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi'ne büyük bir koleksiyon kazandırdı.


İstanbul Üniversitesi (İÜ) Osteoarkeoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Vedat Onar, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  Doğu Roma İmparatorluğu'nun Marmara Denizi'ndeki limanı Theodosius Limanı'nda yapılan çalışmalar sayesinde Bizans İmparatorluğu'na ait en büyük at kemiği koleksiyonuna sahip olunduğunu söyledi.


DNA çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Onar, şunları söyledi:
"Bu çalışmalar sonuçlanınca önemli bilgilere ulaşacağız. Binlerce at söz konusu. Bizans açısından baktığımız zaman, dünyanın en büyük at koleksiyonu burada. Kazı alanından iki türlü at ortaya çıkıyor. Dönemin İstanbul'u içerisinde yaşayan bazı toplum kesimi tarafından at eti yeniliyordu. Bu amaçla kesilenlerin dışında binicilik yapılan, yük taşınan ve askeri amaçla kullanılan hayvanlar var. Theodosius Limanı, Marmara Denizi'ndeki önemli limanlardan biri. Buradaki ticari malzemenin de içeriye sevk edilmesi de atlardan yararlanılması kalıntıların oranına yansımış."