"Globe to Globe Hamlet" ekibi, William Shakespeare'in ünlü eseri "Hamlet"i sahneledi.


Sanat yönetmenliğini Dominic Dromgoole'un üstlendiği eser, Zorlu Center PSM'de izleyiciyle buluştu.


Oyunda Hamlet'i canlandıran Ladi Emeruwa, oyun öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada Amsterdam'dan yola çıkan ekibin, 144. gösteriyi sahnelediğini belirterek, "İskandinav ülkeleri, Doğu Avrupa, Rusya, Kuzey Amerika, Karayipler, Güney Amerika, Uzak Doğu, Avusturalya ve Yeni Zelanda, sonra da Ortadoğu ve Güneydoğu Asya'yı gezdik. Şimdi de buradayız" diye konuştu.


Emeruwa, iki yıldır devam eden turneye ilişkin düşüncelerini, "On yılı, iki yılda hayat sürmek gibi bir şey. O kadar yoğun ki anlatması çok uzun sürer" sözleriyle aktardı.


Canlandırdığı Hamlet'in diğer Hamlet oyunlarından farkının "yeni oyuncularla sahnelenmesi" olduğunu belirten Emeruwa, "Hamlet'i yorumlayışımız bile farklı. Biz Shakespeare oyunlarını oynarken, hiçbir konsepte bağlı çıkmıyoruz. Bir yandan da özüne olabildiğince bağlı kalmaya çalışıyoruz" dedi.


Ladi Emeruwa, İstanbul'da olmaktan çok mutlu olduğunu söyleyerek, "İstanbul için düşüncem, herkesin dediği Doğu ile Batı'nın buluşması aslında. Dünyanın en muhteşem ufuk çizgisini İstanbul'da gördüm. İhtişamlı görünüyordu" ifadelerini kullandı.