Milli Kütüphane Başkanlığınca yürütülen "Konuşan Kitaplık" uygulaması kapsamında, gönüllü okuyucular ile tiyatro ve ses sanatçıları tarafından seslendirilen 5 bin kitap, görme engellilerin hizmetine sunuldu.

Milli Kütüphane Başkanı Zülfi Toman, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

 Toman, Türkiye'nin en büyük kütüphanesi Milli Kütüphane'nin, evinden çıkamayan veya kurumun envanterinden yararlanma imkanına sahip olmayan görme engellilere yönelik "Konuşan Kitaplık" uygulamasını hayata geçirdiğini, böylece bu kesimlerin dünyasına kitapla hitap edilebildiğini söyledi.

Görme engellilerin Braille alfabesiyle basılan materyaller üzerinden kendilerini geliştirme ve ifade etme imkanına sahip olduklarını ancak tüm basılı ürünlerin bu alfabeye çevrilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Toman, bu alandaki eksikliği karşılamak amacıyla gönüllü okuyucular ile ses ve tiyatro sanatçılarınca her türlü kitabın ayırt edilmeksizin seslendirildiğini söyledi.

 "300 engelli faydalanıyor"
Yaklaşık 100 kişinin yer aldığı çalışmayla şimdiye kadar 5 bine yakın kitabın seslendirildiğini kaydeden Toman, "Sadece hikaye veya roman türlerini değil ayırt etmeksizin her türlü kitabı okuyoruz. Ayrıca, okuyucuların önemli kısmı üniversite veya meslek sınavlarına hazırlanan kişiler. Bu doğrultuda test kitapçıkları ve üniversiteye hazırlık kitapları da seslendiriliyor. Üniversite veya meslek sınavlarına giren engellilerin, seslendirilen kitaplar sayesinde sınavlarda yüzde 60'a yakın başarı gösterdiğini gözlemledik." diye konuştu.

Toman, hizmetten yararlanabilmek için kişinin yüzde 40 görme engelli olduğunu kanıtlayan bir raporla başkanlığa başvurması gerektiğini, gerekli işlemlerin yapılmasının ardından ilgiliye verilen şifreyle kullanımın aktif hale getirildiğini belirterek, halen 300 kişinin uygulamadan yararlandığını anlattı.