Kültür ve Turizm İl Müdürü Abdurrahman Akyüz, Tokat Kalesi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, kalenin Bizans döneminde yapıldığını, en önemli özelliği şehir merkezinde bulunması olan kalenin 300 yıl boyunca da cezaevi olarak kullanıldığını söyledi.

"insanların gezip görmesi gereken bir yer"
Kaledeki yolla ilgili kazı çalışmalarına tekrar başladıklarını ifade eden Akyüz, "Bir tünel, bir su yolu gerçekten heyecan verici, insanların gezip görmesi gereken bir yer. Burayı gün yüzüne çıkartarak, insanların üst tarafa yapacağımız seyir teraslarından Tokat'ı seyretmesini ve Tokat'ın tarihini bu tünelde yaşamasını istiyoruz." dedi.

Ceylan Yolu'ndaki kazı çalışmalarını yaklaşık 2 yıldır sürdürdüklerini anlatan Abdurrahman Akyüz, şunları aktardı:

"Şu anda 80 metre indik. Yaklaşık 200 merdiven var, 360 merdiven söylendiğine göre bir bu kadar daha inmemiz gerekiyor. Raylı sistemle çalışıyoruz. Bu raylı sisteminin iniş çıkışı 20 dakika gibi bir zaman sürüyor. Gerekli tedbirleri alarak çalışıyoruz. Bu yolu açmaya çalışacağız. Çalışmalarımızı ekim ayına kadar sürdüreceğiz. Havalar iyi olursa aralık ayına kadar devam edeceğiz. Biz istiyoruz ki bunun ucu nereye kadar çıkacaksa, oraya kadar devam ettirelim. Eğer 2016 yılında bitmez ise 2017 yılında da devam ettireceğiz. Bu tünelden gün ışığını Tokat'a göstereceğiz."