Tezgel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluk döneminden bu yana tutku duyduğu resim sanatını çabasıyla geliştirdiğini ve ünlü ressamların tablolarına bakarak tarzını oluşturduğunu anlattı.

Evlendikten sonra bir süre esnaflık yapan eşine yardımcı olduğunu, daha sonra Turgutlu Halk Eğitim Merkezinin açtığı seramik hamuru kursuna devam ettiğini belirten Tezgel, yağlı boya tabloları seramik hamuruyla birleştirip farklı denemelere başladığını söyledi.

Bu denemelerin beğeni toplamasının moral verdiğini, çevresindeki birçok malzemeyi sanat eseri olarak gördüğünü vurgulayan Tezgel, bir süre sonra atık malzemeler ile de denemelere başladığını ifade etti.

Tezgel, eserlerinde kullandığı seramik hamurunu, seramik ununu tutkalla karıştırıp hazırladığını dile getirerek şunları kaydetti:

"Herhangi bir çizim yapmıyorum. Esinleneceğim eseri yan tarafa koyup bu resme bakarak seramik hamuruna şekil veriyorum. Kuruduktan sonra kumaş boyası ile boyayıp eskitme ve vernikleme işlemlerini yapıyorum. Eserlerimde pet şişe, strafor, kiremit ve atık su boruları gibi atık malzemeleri kullanıyorum. Atık pet şişeyi ikiye bölüp iç ve üst kısmına köy figürleri gibi rölyef çalışmalar yapıyorum. Su kabaklarının içini oyup köy evi, insan ve hayvan figürleri yapıyorum. İnsanların kullanmadığı atık malzemeleri değerlendirip çok güzel objeler elde ediyoruz ve sanat eserleri ortaya çıkarmış oluyoruz."