Başkent Ulan Bator'daki Çocuklar için Sanat Merkezinde öğretmenlik yapan Gurtsoo Tuya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, insanoğlunun en temel gıda maddelerinden biri olan buğdayın sapından çeşitli eserler üretmeyi 28 yıl önce Belarus'ta öğrendiğini belirtti.

Ülkede buğday sapıyla çalışan tek ustanın kendisi olduğunu kaydeden Tuya, büyük uğraş ve sabır gereken sanatı için devletten destek aldığını söyledi.

Tuya, Çocuk Sanat Merkezinde çocuklar ve yetişkinlere ders verdiğini, hasadın ardından toplanan buğday saplarından sepet, nihale, çanta, çeyizlik, oyuncak, meyve ve sebzelik, sini, vazo ve dekoratif eşyalar yaptıklarını kaydetti.

Tya, merkezdeki atölyenin buğday sapından el işi sanatını öğrenmek isteyen herkese açık olduğunu ve kursların ücretsiz olduğunu ifade etti.

Moğol halkının el sanatları konusunda çok becerikli olduğuna işaret eden Tuya, merkezde sürekli kendilerini geliştirmeye ve ürün çeşitlerini artırmaya çalıştıklarını vurguladı.

Tuya, “Bu işle uğraşmayı çok seviyorum. Uğraştıkça mutlu oluyorum." dedi.

Öğrencileriyle ürettikleri eserlerin merkezin müzesinde sergilendiğini söyleyen Tuya, kurslara katılan kadınların daha sonra yaptıkları hediyelik eşyaları satarak aile bütçesine katkıda bulunduklarını sözlerine ekledi.