Karanlık, sessiz bir dünya. "İmkansız" kelimesini ve anlamını içinde barındırmayan bir hayat. Çünkü Mahir Hoca (Uğur Yücel) Ela'ya (Beren Saat) her şeyi öğretirken, bir tek bu sözcüğü dışarıda bırakıyor. Ela da bu yüzden biliyor ki, hayatta başarılmayacak şey yok. Yeter ki istensin ve üzerine çalışılsın. Bugün gösterime giren ve Uğur Yücel'in hem yönettiği, hem de başrolünde oynadığı Benim Dünyam, bebekliğinden bu yana görme ve işitme engelli olan Ela ve Mahir Hoca'sının hikâyesini anlatıyor. Sekiz yaşına dek siyah dünyasında biraz uyumsuz ve huzursuz bir hayat yaşayan Ela'nın, kapısından içeri Mahir Hoca'nın girmesiyle başladığı öğrenme sürecine tanık oluyoruz. Ablasını benzer bir rahatsızlıktan ötürü önce akıl hastanesine, sonra da ebediyete uğurlayan; bu acısı sebebiyle kendini engelli çocukların eğitimine adayan Mahir Hoca'nın, kelimeleri ve duyguları, Ela'ya birer birer özümsetme yıllarını izliyoruz. Benim Dünyam ,Hellen Keller'ın The Story of My Life (Hayatımın Hikayesi) kitabından uyarlanan Black (Siyah) isimli Hint filminin yeniden yapımı. Özellikle Uğur Yücel ve Ayça Bingöl'ün (Ela'nın annesi Handan rolünde) başarılı performansları filmin öne çıkan unsurları. Elbette, görme ve işitme engelli bir kadının farklı yaşlarını yetenekle canlandıran Beren Saat'i de unutmamak gerekiyor. Saat, filme hazırlanırken işaret dili ve bastonla yürüme dersi başta olmak üzere, engellilerin dünyasına ilişkin birçok detayı öğrendiği ve uygulayabildiği özel bir eğitimden geçmiş. Okumanın, her daim öğrenmeye açık olmanın, bilgi ile kurulan ilişkinin kıymetinden dem vuran bir film, Benim Dünyam. Prodüksiyonundan, oyuncularına ve bütçesine dek popüler bir yapımı, derin karakterler ve katmanlı bir öykü ile sunması açısından da önemli.

BENİM DÜNYAM FRAGMANI -  İZLE

---------------------

Saraybosna Hasankeyf ekseninde bir hikâye
Yusuf'un hakikati, Bünyamin'in rüyaları ve Züleyha'nın aşkı… Peki, bu üç hayat, kesiştikleri noktada geçmişin yaralarını sarabilecek mi? İnsanlar ve toplumlar, yaşadıkları acıların üstesinden, onları unutarak mı, hatırlayarak mı gelebiliyor? "Üç Yol: Mostar'dan Hasankeyf'e" bu sorulara cevap arıyor. Faysal Soysal'ın ilk uzun metraj çalışması olan film, toplu mezarları ve kayıpları ile Saraybosna'ya; sular altında kalacak büyük coğrafyası ile de Hasankeyf'e dair bir hikâye anlatıyor. Film, Turgay Aydın, Nik Xhelilaj, Kristina Krepela, Alma Terzic gibi uluslararası bir oyuncu kadrosunu buluşturuyor. Geçtiği coğrafyaların kendine özgü renklerini başarı ile yansıtan görüntü yönetimi de izleyicinin göz zevkine hitap ediyor.

 
MOSTAR'DAN HASANKEYF'E
Türkiyeli bir şair olan Bünyamin ve Boşnak-Sırp bir psikolog olan Zrinka'nın hikayesini Yusuf ve Züleyha'nın gölgesinde anlatan film, yönetmen Faysal Soysal'ın ilk uzun metrajlı çalışması.

 
Başka Söze Gerek Yok, başarılı oyunculuklarıyla göz dolduruyor.

Sinemada tatlı bir romantik komedi
Müşterisinin eski kocasıyla birlikte olmaya başlayan bir masözün bundan habersiz hem ilişkisini yürütme, hem de ailesiyle ilgilenmesini hüzünlü bir romantik komedi tadında anlatan Başka Söze Gerek Yok (Enough Said), gücünü Amerika'nın en başarılı dizi oyuncularından Julia Louis-Dreyfus ve James Gandolfini'nin mütevazı performanslarından alıyor. Sopranos'tan bildiğimiz ve Haziran ayında hayatını kaybeden Gandolfini'nin oynadığı son rol olarak da önem kazanan film, Six Feet Under gibi önemli dizilerde yönetmenlik yapmış Nicole Holofcener imzası taşıyor.

 
Atıf ve Lale'nin dramı
Aşk Ağlatır, hastalıklar, gözyaşları ve ihanetler arasında, sıradışı bir insanlık dersinin hikâyesi. Genç yaşına rağmen oldukça başarılı rollere imza atan ödüllü Melih Selçuk (Atıf) ve Ceyda Ateş'in (Lale) başrollerini paylaştığı film, haftanın ağır dram filmi. Atıf ve Lale birbirini seven iki gençtir. Fakat Lale zamanla Barış'a (Mert Yavuzcan) ona aşık olur. Bunu Atıf'a itiraf etmesi çok sürmeyecektir.

ESRA DEMiRKIRAN - TÜRKİYE GAZETESİ