Diriliş Ertuğrul'un son bölümüne Halime Sultan'ın doğum sahnesi damga vurdu. Dizide, Ertuğrul Bey'in ilk çocuğu Gündüzalp Bey'in doğum sahnesinde 17 yıllık ebe olan ve 2011 yılından bu yana da doğum koçluğu yapan Elif Polat Demiröz rol aldı. Demiröz, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kadın doğum doktoru olan eşi Sare Davutoğlu'nun ekibinde yer alıyor.

"NE KADAR KOLAY OLDUĞUNU GÖSTERMEYE ÇALIŞTIK"

Demiröz, normal doğumun kolaylığı noktasında ailelere eğitim veriyor. Sezeryanın bir doğum yöntemine dönüşmesinden şikayet eden Demiröz, normal doğumun kadın sağlığı açısından son derece faydalı olduğuna işaret ederek, "Dizideki doğum sahnesiyle, aslında ne kadar kolay olduğunu göstermeye çalıştık" dedi.

"BU ALGI HİÇ DOĞRU DEĞİL"

Normal doğumun vahşice olarak lense edilmesinden rahatsız olan Demiröz, "Oluşturulan bu algı hiç doğru değil. Doğum kadının doğasında olan, aslında kadın için son derece de faydalı bir durum" diye konuştu.

YAPIMCILAR PROFESYONEL EBE İSTEDİ

Normal doğumun yaygınlaştırılması için proje yürüten Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği ile (KASAV) bağlantıya geçen dizinin yapımcıları, doğum sahnesi için profesyonel bir ebenin yer almasını istedi.