AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, hükümet kurulmasına ilişkin AK Parti ile CHP  arasında görüşmelerin devam ettiğini belirterek, "Hükümet kurulamadığı takdirde belki MHP ile son bir deneme yapılabilir" dedi.


Gaziosmanpaşa AK Parti İlçe Teşkilatına giden, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta'yı da makamında ziyaret eden Bozkır, burada AA muhabirinin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.


Bozkır, koalisyon görüşmeleriyle ilgili soru üzerine şöyle konuştu:


"Bunun adı koalisyon görüşmeleri değil. Ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için koalisyon görüşmelerine başlayıp başlamayacağımızı anlamak üzere CHP ile istikşafi görüşmeler yürütüyoruz. Şu ana kadar da gayet olması gereken bir şekilde bütün konuların masaya yatırıldığı, detaylı bir şekilde tartışıldığı bir ortam oldu. Cumartesi ve pazartesi günü de son istikşafi görüşmeler yapılacak. Ondan sonra genel başkanlara (Koalisyon müzakerelerine başlanabilir ya da başlanamaz) diye rapor verilecek. Dolayısıyla şu anda içinde bulunduğumuz ortamda seçimlerden sonra ortaya çıkan tabloya uygun olarak ülkeyi hükümetsiz bırakmamak üzere CHP ile istikşafi görüşmeler yürüyor." 


Hükümetin kurulmasını arzu ettiklerini ve iyi niyetle kurulması için çaba sarfettiklerini belirten Bozkır, "Hükümet kurulamadığı takdirde belki MHP ile son bir deneme yapılabilir. Olmadığı takdirde bu işin en kolay çözüm yolu tekrar milletin iradesine başvurmaktır. Milletin iradesi bizim başımızın tacıdır. Dolayısıyla teşkilatımız seçime hazırdır. Siyasette önce bunların nasıl olacağını görmemiz lazım. Eğer ülkemiz yararına ve Türkiye'nin geleceğini güvence altına alacak ve Türkiye'nin huzur ve istikrarını sağlayacak bir hükümet ortaya çıkabiliyorsa devam ederiz. Eğer bu anlaşma sağlanamıyorsa da o zaman yapılacak şey tekrar seçime gitmek" diye konuştu.