Özel, TBMM'de gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. 
 
CHP'nin 7 Haziran Milletvekili Genel Seçiminin ardından koalisyona,  parti bazında değil, ilkeler bazında yaklaştığını belirten Özel, sorunlara çözüm  üretebilecek kalıcı, yüksek profilli bir hükümete ihtiyaç olduğunu vurguladı. 
 
Özel, gelinen noktada AK Parti- CHP arasında koalisyona ilişkin ön  görüşmeler yapılıyorsa bunda seçimlerden önce farklı şeyler söyleyen, seçimlerden  sonra ise her şeye 'hayır' diyen "milliyetçi hayır partisine" dönüşmüş bir  partinin temel sorumluluğu olduğu savundu. 
 
 Koalisyon öncesi ön görüşmelerin bittiğini, bugün artık kritik çizgide  bulunulduğunu belirten Özel, ilerleyen aşamalarda ya koalisyon protokolüne  yönelik görüşmelerin başlayacağını ya da her iki partinin de kendi pozisyonları  gereği yollarına ayrı ayrı devam edeceklerini bildirdi. 
 
  Özel, sözlerine şöyle devam etti: 
 
"Biz AKP'den bir teklif bekliyor değiliz. Çünkü pozisyonumuz çok net.  Biz kendi teklifimizi ortaya koyduk. Seçim öncesi vaatlerimizi hayata  geçireceğimiz, emeklinin, işçinin, memurun, çiftçinin yüzünü güldüreceğimiz,  seçimden sonra inanılmaz korkunç bir kaos ortamında geçmişte yapılan dış politika  hatalarının ve dış politika zafiyetinin iç güvenlik zafiyetine dönüştüğü noktada,  seçimden sonra akan kanı, gözyaşını durdurmak için kararlı, kalıcı ve kendisine  güvenen birbiriyle de güven ilişkisi tesis etmiş güçlü bir hükümetin kurulması  gerekiyor. Bu konuda 14 ilkemiz ve 5 ana başlığımız dahilinde eğer 'evet' diyorsa  AKP, bundan sonra daha ciddi meseleyi kağıda dökerek ilerlenebilir. Yok, CHP'nin  ilkelerine yanaşılmıyorsa eğer, O zaman CHP yapılacak bir erken seçimden en son  endişe edecek partidir. 
 
 Ayrıca bunun dışındaki seçenekleri de zorlayacaklarsa, örneğin MHP,  CHP'ye dediği onlarca 'hayır'dan sonra AKP'ye 'evet diyecekse o siyasi oluşumu da  saygıyla karşılayarak dikkatle izleyip bundan sonra da Türkiye'de sorunların  çözümüne katkı vermek için bize düşecek rolü üstlenmeye hazır olduğumuzu ifade  etmek isterim." 
 
"Siyasi manipülasyonları muhatap almak doğru değil" 
 
 Özel, "Sizce koalisyon ne kadar yakın?" sorusuna, görevi ve bulunduğu  pozisyon itibariyle ihtimal hesapları dahilinde bir cevap vermeyi istemediğini  belirterek, "CHP, siyasi muhatapları 14 ilkesine yakınsa koalisyona da yakındır.  Onlar bu ilkelerden uzaklaştığı ölçüde biz de koalisyondan uzaklaşırız" dedi. 
 
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Burhan Kuzu'nun bir gazetede yer alan  koalisyona ilişkin sözlerinin hatırlatılması üzerine Özel, şu yanıtı verdi: 
 
  "Buna verilebilecek cevaplar var ama ben, Türkiye'nin içinde bulunduğu  bu durumda yeni siyasi polemikler, yeni gerginlikler  doğru olmadığını  düşünüyorum. Özellikle bugün bu kadar çok gözyaşı varken ülkede, böyle çok ufak  hesaplarla, siyasi manipülasyonları muhatap almanın doğru olmadığını  düşünüyorum."