7 Haziran'daki genel seçimlerde Saadet Partisi ile oluşturduğu Milli İttifak oluşumuyla yüzde 1,49 oy oranında kalan Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, erken seçim olduğu taktirde, herkese kapılarının açık olduğunu, ancak seçime kendi partilerinin adı ve amblemi altına gireceklerini söyledi.


Yeğenlerinin sünnet düğünlerine katılmak üzere Eskişehir'e gelen Genel Başkan Destici, gazetecilerin koalisyon ve erken seçimle ilgili sorularını cevapladı. AK Parti, Cumhuriyet Halk Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi arasında yapılan görüşmeleri değerlendiren Destici, MHP Lideri Devlet Bahçeli ile Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun pazartesi günü yapacağı görüşmeyi beklediklerini söyledi.


KOALİSYON DEĞERLENDİRMESİ


AK Parti ile MHP'nin koalisyon ile hükümeti kurmalarının hayırlı olacağını ifade eden Mustafa Destici,"Her ne kadar Bahçeli o görüşmeden önce topu CHP ve AK Parti'ye atmış olsa da, aslında sorumluluk kendilerinde. Dolayısıyla biz pazartesi günkü görüşmeden ülkemiz adına hayırlı bir sonuç bekliyoruz. Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Devlet Bahçeli'nin artık sorumluluk almaları gerektiğini, ellerini taşın altına koymaları gerektiğini düşünüyorum. Hani diyorlar ya, "Biz ülke için elimizi değil, kafamızı ve gövdemizi taşın altına koyarız.' Şimdi tam zamanı, biz gövdelerini, kafalarını değil, ellerini taşın altına koysunlar ve Türkiye Cumhuriyeti devletini hükümetsiz bırakmasınlar istiyoruz. Biz en başından bu yana sağ bir koalisyondan yana olduğumuzu AK Parti ve MHP'nin bir koalisyon kurmasının Türkiye için daha hayırlı olacağını söylemiştik. Bugün de aynı görüşteyiz. Bu iki liderin sorumluluktan kaçmamasını, uzun vadeli Türkiye'deki bir takım anayasal değişiklikleri yapabilecek, seçim kanununda değişiklikler yapabilecek, fakat bunun yanı sıra Türkiye'nin iç huzurunu sağlayacak, terörün kökünü kazıyacak bir hükümet kurmalarını biz acil olarak bekliyoruz" diye konuştu.


"EĞER BİR ÇATI OLACAKSA..."


Milli İttifak adı altında Saadet Partisi ile bir önceki seçimlere giren BBP Lideri Destici, yapılacak bir erken seçimde kendi parti adı ve amblemi ile seçime gireceklerini söyledi.


Parti olarak seçime hazır olduklarını, görüşmeler sonrasında bir sonuç alınamamasıyla erken seçime gidileceğini belirten Destici, "Seçime nasıl gidilecek? Bir azınlık hükümetiyle mi, seçim hükümetiyle mi? Ya da daha öne MHP, seçim tarihi belli olursa, 'AK Parti ile bir koalisyona girebiliriz' demişti. Belki de böyle bir sonuç da çıkabilir. Seçim tarihi belirlenmiş AK Parti ve MHP koalisyonuyla bir hükümetle de seçime gidilebilinir. Biz BBP olarak seçime hazırız. Bu konuda da geçmişte olduğu gibi ülkemiz için siyaset yapan bir siyasi hareketiz. Dolayısıyla üzerimize düşen sorumluluğu yaparız. Bu anlamda bizim kapımız herkese açıktır. Ama meclis dışında bir iş birliği gündeme gelirse ki, o zaman çatı bu sefer BBP'dir. Biz kendi adımız ve amblemimizde seçime girme noktasında bütün teşkilatlarımızla hazırız" dedi.