Bir zamanlar AK Partili olan şimdiler de ise HDP'de milletvekilliği yapan Dengir Mir Mehmet Fırat'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben yazdığı mektup konuşulurken, Yeni Şafak Yazarı Yasin Aktay bugünkü köşe yazısında Fırat'ı terletecek 10 soru sordu...


İşte Yasin Aktay'ın köşesinden Dengir Mir Mehmet Fırat''a sorduğu 10 soru;


Hal böyleyken yıllarca AK Parti'nin genel başkan yardımcılığını yapmış, son seçimlerde de HDP'den Mersin milletvekili seçilmiş olan Dengir Mir Mehmet Fırat'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben yazdığı bir mektup yayınlandı.


Fırat, Erdoğan'a çözüm sürecinin en önemli mimarı rolünü hatırlatarak duruma el koymaya ve çözüm sürecini yeniden rayına oturtmaya "hürmetle" davet ediyor. Mektubunda ne IŞİD'in Suruç katliamını ne de PKK'nın Ceylanpınar'daki iki polisin katledilişini üstlenmediğine göre bu savaşı başlatmayı gerektirecek bir durum olmadığını anlatmaya çalışırken, Erdoğan'ın da HDP'yi siyasi rakibi olarak görmesinin ülkenin çıkarları ile bağdaşmadığını söylüyor.


Tabi çözüm süreci boyunca hiç bir sözünde durmayıp bütün süreci bölgede kendi hakimiyetini daha da pekiştirmek için suiistimal eden PKK'ya veya ona olan borcuyla HDP'ye hiç bir eleştirisi olmayan Dengir Bey'e, mektubunda dile getirdiği bazı ifadeler üzerine bir kaç soru sormak lazım.


Sayın Fırat,


1. Sürecin en önemli mimarı" olduğunu sizin de mektubunuzda teyit ettiğiniz insanı neden halkın gözünde neredeyse şeytanlaştırmaya, çalıştınız? Cumhuriyet tarihinde Kürtlerin onurunu, haysiyetini, haklarını, iyiliğini en çok düşünen ve bu uğurda baldıran zehiri içmeyi göze alan Erdoğan'ı neden ısrarla ve üstün gayretlerle "Kürt düşmanı" gibi göstermeye çalıştınız?
2. Suruç'taki canlı bomba saldırısı için "IŞİD yapmadı" diyorsunuz… Madem dış güçler veya bazı karanlık güçler olduğunu düşünüyorsunuz, Suruç'tan hemen sonra neden IŞİD üzerinden AK Parti'yi suçlu ilan ettiniz?
3. Bu olaydan AK Parti'yi suçlu ilan edip hemen "misilleme" adına Polis infaz edenleri neden güçlü bir tepkiyle kınamadınız?
4. PKK şu anda çok sayıda ilde karakollara saldırıyor, polis ve askerleri hedef alıyor. Yolları kesip bölge halkının geçim kaynağı olan gıda ürünlerini taşıyan TIR'ları ateşe veriyor. PKK haklarını savunduğunu iddia ettiği halkın öz kaynaklarını yok ederken, HDP ise doğal tabanı olan bu halkın çaresizliği için neden bir söylem üretip, halkı için PKK'ya karşı gelemiyor?
5. Mektubunuzdan çıkan sonuca göre; ateşkesi bitiren tüm gelişmeler dış güçlerin eliyle yapılıyorsa eğer, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne fırsat bulduğu her noktadan saldıran PKK'yı burada nereye konumlandırıyorsunuz?
6. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, "HDP başkanları siyasi rakibiniz değil" diyorsunuz. Peki neden seçim boyunca siz ve o HDP başkanları Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef aldınız?
7. Neden aynı şekilde, 'Saray Gladio'su diyerek bütün saldırıları Recep Tayyip Erdoğan'a yüklediniz?
8. Süreci başarıya ulaştırabilmek için tek şans olarak sizin de takdir ettiğiniz Erdoğan'ı sürekli itibarsızlaştırmaya çalıştırmaya devam ediyorsunuz. Bu durumda, onun tekrar barışı getireceğine dair kitlenize nasıl bir izahat getirebileceksiniz?
9. Erdoğan'a yaptığınız çağrı ortada dururken, Kandil'den gelen "Silahlanın tünel kazın" çağrılarını nereye koyacağız? Onlara da dönüp bir şey demeyi düşünüyor musunuz?
10. HDP'nın PKK'nın kolu" olmadığını vurguluyorsunuz. Fakat kronolojik olarak önce Kandil'den gelen ve hemen akabinde ona paralel ya da eklemlenmiş çok sayıda HDP açıklamasını nasıl izah edeceksiniz?