1 Kasım seçimlerinde yeniden tek başına iktidar olmayı amaçlayan AK Parti, başarıya ulaşması halinde önce dar gelirli vatandaş için çalışacak.


Hazırlanan projeler seçim beyannamesinin de ana gündemi olacak. 


SOSYAL MANİFESTO


Yönetim kadrolarını yenileyen AK Parti, gözünü tamamen 1 Kasım seçimlerine odakladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Üst Komisyon, milletvekili aday listelerine son şeklini verirken, bir yandan da "Seçim Beyannamesi" hazırlanıyor.
Yeni anayasa, çözüm süreci, yargı reformu ve dev projelerin yanı sıra, yeni beyanname bu kez "sosyal manifesto" şeklinde oluşturuluyor. 


GENÇLERE ÖZEL PROJE


Üniversite mezunlarına, iş buluncaya kadar maaş verilecek sistem üzerinde çalışılıyor. "Her evde bir sigortalı" projesi hayata geçecek. 
Belli şartlarla gençlere, ücretsiz internet erişim imkanı sağlanacak. "Gençlik stüdyoları" ve "sanat evleri" ile sosyal imkan oluşturulacak. 
TOBB başta olmak üzere meslek odaları, işveren kesimi, yerel yönetimler ve üniversiteler bir araya gelerek "mesleki ve teknik eğitim" açılımı yapılacak. 
Üniversitelerde 1 dönem uygulamalı, 2 dönem akademik eğitimi içeren üç dönem uygulamaları yaygınlaştırılacak. 
Özel sektörde 6 ay süreyle "İşbaşı Eğitim Programı"nda çalışacak kursiyerlere net asgari ücret ödenmesiyle ilgili proje hayata geçirilecek. 
Esnek çalışma modelleriyle ilgili düzenleme çıkarılarak, istihdam teşvikleri yenilenecek. 
İşsizlik sigortasından yararlanma koşulları esnetilecek.


EMEKLİLERİN BEKLENTİSİ KARŞILANIYOR


AK Parti, 1000 TL ile 1.100 TL arasındaki maaşları 1.100 TL'ye tamamlayacak. 
1.100 TL'nin üstündekiler de, yıllık 1.200 TL'lik ek artıştan yararlandırılacak. Meclis açılır açılmaz adım atılacak. 
Kredi borcu olan emeklilerin ödemelerinde kolaylık sağlanacak. Emeklilerin de banka promosyonlarından yararlanması sağlanacak. 
SGK, bankalarla protokol imzalayacak. Devletin de belli oranda katkı sağlamasıyla emekliye promosyon ödemesi yapılacak. Rakamın 700 TL'yi aşması bekleniyor. 


KADINLAR RAHAT EDECEK 


Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) aktif olarak devreye girecek. 
Dar gelirli aileler hem destek alacak hem de istihdama dahil olacak. Çalışan kadınlar rahatlatılacak. 
Belediyelere kreş zorunluluğu olacak, kreşlerin yaygınlaştırılması için teşvik düzenlemesi hayata geçecek. Okul saatleri, çalışma saatleriyle uyumlu hale getirilecek. 
Mevsimlik tarım işçisi kadınlar ile evde çalışan kadınların "sosyal güvence"ye kavuşmaları sağlanacak. Kadın istihdamına yönelik teşvikler sürecek.


Kaynak: Hakkı Kurban  - Akşam