Düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Işık, milli elektrikli lokomotifin tanıtımı için kente geldiğini dile getirerek, söz konusu lokomotifin seri üretimi için çalışmalara başlayacaklarını söyledi. Bakan Işık, "Arzumuz bunun TÜLOMSAŞ'ta üretilmesi. Eskişehir'in milli lokomotifin hem Türkiye hem de dünya pazarı için üretim merkezi olması” dedi.
Elektronik imza uygulamasını anlatan Bakan Işık, uygulamanın 1 Ocak 2016'da hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi. Bakan Işık, “Bakanlık olarak mevzuatın sadeleştirilmesiyle ilgili çok ciddi adım attık. Özellikle haziran ayı itibariyle bizim bakanlıkta istediğimiz evrakın yüzde 60'ını istemesek de oluyormuş. Yani dedik ki niye istiyoruz biz bunları vatandaşımızdan. Yüzde 20'ye yakın evrakı diğer kamu kurumlarından elektronik ortamda alabiliriz. Şimdi protokolleri hazırladık birçoğu ile imzaladık. Diyelim ki Milli Eğitim Bakanlığı ile ilgili bir evrak gerekiyor. Biz vatandaşa diyoruz ki 'sen git Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bu evrakı al gel'. Halbuki biz elektronik ortamdan Milli Eğitim Bakanlığı'nın sisteminden bunu rahatlıkla çekebilirmişiz. Şimdi bundan da vazgeçiyoruz. İlla istememiz gereken belgeler var onlarda da elektronik imzaya geçiyoruz. Kanunun 'illa ıslak imza olması gerekiyor' dediği belgelerin dışındaki almamız gereken tüm belgeleri elektronik ortamda elektronik imza ile alacağız. Eskişehir'deki sanayici bir arkadaşımız Bakanlığı yapacağı bir müracaatı, gelip bakanlıkta oda oda dolaşmak yerine kendi ofisinden evrakı elektronik ortama atacak, kendi elektronik imzasıyla bize gönderecek. Evrakların tamam dendiği anda da işleminizin kaç gün içinde tamamlanacağı ekranda görülecek. Şimdi 21 maddede kanun değişikliği gerekiyor. Allah nasip ederse bunu önümüzdeki seçimden sonra hayata geçirebilirsek hedefimiz 1 Ocak 2016'da tamamen hayata geçirmek. Buna yönelik birçok düzenlememiz var. Pek çok gereksiz düzenlemeyi ortadan kaldıracağız” şeklinde konuştu.
Bakan Işık, konuşmasının bir kısmında ise, Eskişehir'in bir sanayi şehri de olduğunu kaydederek, “Eskişehir Türkiye'de eğitim ve kültür şehri olarak biliniyor ama Eskişehir Türkiye'nin en iyi sanayi kentlerinden biri” ifadelerini kullandı.
Güçsüz ve istikrarsız hükümetin en fazla ceremesini sanayicinin çektiğini aktaran Bakan Işık, konuşmasını şöyle sonlandırdı:
“1 Kasım seçimleriyle ilgili daha güçlü istikrarlı bir hükümete ihtiyaç var. Hem dünya ekonomisindeki belirsizlik ve kötümser beklentilerin yükselmesi hem de bölgemizin içinden geçtiği konjonktür güçlü ve istikrarlı bir hükümeti zorunlu kılıyor. Maalesef güçsüz ve istikrarsız hükümetin en fazla ceremesini sanayici çekiyor. Bunun hepimiz farkındayız. Bu noktada sizlerin göstereceği gayreti biz önemsiyoruz. İnşallah 1 Kasım'da Türkiye tekrar istikrarını tesis eder ve geçtiğimiz zor süreçte çok güçlü bir siyasi iradeyle ve istikrarlı bir hükümetle inşallah bu badireleri atlatıp yeniden Türkiye'yi yüksek büyüme hızına ulaştırırız.”
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise, ESO Başkanı Savaş Özaydemir'in sanayicilerin sorun ve önerilerini dile getirmesi üzerine, “Bütün bunların bir an evvel çözüme kavuşturulması için sadece Eskişehir'e ilişkin sorunlar değil, Türkiye'nin genelindeki sorunların da çözümü için Türkiye'nin kendi içinde tutarlı, dirayetli, kararlı içeriye ve dışarıya güven veren bir hükümete ihtiyacı var. 7 Haziran sonrasında yaşananlar bizim siyasetimizdeki koalisyon kültürünün henüz uyumlu birliktelikler oluşturmaya müsait bir yapısı olmadığını, partilerin genetiğinin de buna müsait olmadığını çok açık gösterdi. Önümüzdeki 1 Kasım fırsatını iyi şekilde değerlendirirsek, Türkiye'yi dirayetli bir tek parti hükümetine kavuşturabilirsek başta Eskişehir olmak üzere tüm sorunları çözeriz. Eskişehir özelinde ve Türkiye genelinde seçim sonuçlarının arka planını araştırdık. Kendimizce bundan sonrası için yol haritaları çıkardık. Gerekli öz eleştirilerimizi, değerlendirmelerimizi yaptık. Aday listemizde sizin sorunlarınızı bilen bir arkadaşımızı da ikinci sıradan aday gösterdik. Biz adeta sizin için bir vekil adayları listesi hazırlamış gibi geldik. Bundan sonrasını siz düşüneceksiniz. İnşallah bu profilde Sorunlarınızın da çözümlerinizin de yabancısı değiliz. İnşallah 1 Kasım'dan sonra bu ekip sizin için hizmet etmeye devam edecek” şeklinde konuştu.