Demirtaş, Bayrampaşa'daki İstanbul Yaş Meyve Sebze Bostan  Komisyoncuları ve Tüccarları Derneği (İSMEYDER) Başkanı Nevzat Dayan'ı ziyaret  etti. Burada esnafla bir araya gelen Demirtaş, daha sonra sebze-meyve halini  gezdi. Demirtaş, kendisine ikram edilen meyvelerden tattı. 
  Esnafın sorunlarını dinleyen Demirtaş, küçük üreticiyi koruma yönünde  verdikleri yasa tekliflerinde büyük bir dirençle karşılaştıklarını savunarak,  "Türkiye'deki tarım politikaları, özellikle küçük üreticiyi bitirmeye dönüktür.  Bunun sebebi de küçük esnafın fazla olması, fiyat ve üretimlerin kontrol  edilememesinden kaynaklanıyor. Mevzu, domatesi, salatayı ucuz yeme mevzusu değil.  Tarım bir kültürdür. Siz küçük üreticiyi bitirdiğiniz zaman ülkenin kültürünü de  bitiriyorsunuz. Hal esnafının ve üreticilerinin birlik oluşturmaları çok  önemlidir. Bunu sonuna kadar destekliyoruz. Hal Yasası'nın yeniden gözden  geçirilmesi için parlamentoda elimizden geleni yapacağız" diye konuştu. 
 Bir gazetecinin, "terör örgütü PKK'nın ateşkes ilan edeceği"  iddialarını hatırlatması üzerine Demirtaş, şöyle dedi: 
  "Hepimizin en büyük sorunu barış mevzusudur. Bu mevzuyu çok  önemsiyoruz ve önceliyoruz. Bir an önce ölümlerin durması için de çok çaba sarf  ediyoruz. Ateşkes için elimizde somut bir bilgi ve veri yok. Fakat bugüne kadar getirdiğimiz  çaba ve çalışmalarımız umutlu olmamazı gerektiriyor. Barışa dair hiç kimsenin  umudunu yitirmemesi lazım. Bu kadar insan her gün canını verirken hiçbir şey  olmamış gibi işimize bakamayız. En azından geçici de olsa çatışmaları  durdurabilsek ve sonra kalıcı barışa doğru etkili bir siyaseti üretebilsek, bu,  ülkemiz adına en büyük kazançtır." 
 Partililer ve İSMEYDER üyeleriyle hali gezen Demirtaş'a, HDP  milletvekilleri Sezai Temelli ve Celal Doğan da eşlik etti.