Bakan Çağatay Kılıç, Samsun Tekkeköy'de devam ettirdiği seçim çalışmaları çerçevesinde Tekkeköy Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürlüğü'nde fabrika sahipleri ile kahvaltıda buluştu. Birlikte çalışmanın başarı getireceğini vurgulayan Bakan Kılıç, “Beraber çalıştığımızda Samsunumuz ve Türkiyemiz için başarı elde ederiz. Farklı yerlerde, farklı şekillerde birbirimize destek olmadığımız zaman başarı elde edemeyiz” diye konuştu.
Sanayi bölgesindeki tesislerde üretilen ürünlerin Türkiye'de ve yurt dışında pazarlandığında Samsun'un isminin ve tesislerin büyüdüğünü belirten Bakan Kılıç şöyle konuştu: 
“AK Parti hükümeti dönemi içinde her zaman özel sektörle ve üst çatısı olan TOBB ile yakın iş birliği içinde çalışıyoruz. Zaman zaman dünya piyasalarında da meydana gelen bir takım değişiklikler, finans anlamındaki sıkıntılar sizlerin de gündemine geliyor. Türkiye'de son 13 yıl içerisinde ciddi sorunlar meydana gelmedi. Hatta Cumhurbaşkanımız, o zaman Başbakanımız 'Bu finansal kriz Türkiye'yi teğet geçecek' dediğinde inanmamıştı bazıları ama öyle oldu çok şükür.”
Türkiye'nin komşuları Suriye ve Irak'ın fiili olarak yönetilemez durumda olduğunu dile getiren Bakan Kılıç, “Bizler de bu gelişmelerden etkileniyoruz. Özellikle ekonomik anlamda baktığımız zaman bir dönem hızlı bir ivme ile ihracat yaptığımız Suriye'de bu sıkıntıların olması ekonomik anlamda etkiliyor. Alternatif pazarların bulunması için çalışmalar yapılarak, bunun bir nebze hafifletilmesi yönünde sizlerle beraber başarıya ulaştık” şeklinde konuştu.
Türkiye'nin sınırındaki sıkıntıların bir an önce aşılmasını ve bir an önce dostane ilişkilere dönmeyi istediklerini belirten Kılıç, “Bu arada Suriye'de kendi halkını öldüren, zulmeden, bombalayan bir kişiyle de oturup konuşmamız mümkün değil” dedi. 
Suriye'den Türkiye'ye gelen mülteci sayısının 2.5 milyona ulaştığını kaydeden Bakan Çağatay Kılıç, “Türkiye bu mültecileri misafir edebilecek güçte. Avrupa'da çok sınırlı sayıda göçün olmasının ardından ne kadar büyük sıkıntılar yaşandığını hepimiz görüyoruz. Onun için gücümüzün, birliğimizin ve beraberliğimizin farkında olacağız” açıklamasında bulundu.
Bakan Kılıç, Ankara Tren Garı önünde yaşanan bombalı terör eyleminde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, tedavisi devam edenlere acil şifa dileyerek, “Bunların hepsi Türkiyemizin gücüne, demokrasisine, birliğine ve beraberliğine yapılmış saldırılardır. Biz bunların üstesinden bir ve beraber olarak geleceğiz” ifadelerini kullandı.
1 Kasım'da sandıktan çıkan oylarla yine AK Parti'nin tek başına iktidar olarak çıkacağına inandığını belirten Bakan Kılıç, AK Parti olarak gece gündüz demeden çalışmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.