Kahraman, TGRT Haber'de seçim çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi. Kahraman, seçim sahasını nasıl gördüğü sorusuna, "Fevkalade bir alaka var. Partiler arasında centilmenlik anlaşması oldu, ses kirliği ve bayrak gibi malzemeler olmaması sebebiyle seçim çalışmaları durgun gibi gözüküyor ama ben herkesin seçim heyecanı içinde olduğunu görüyorum" dedi. 


'KOALİSYONLAR ZARURETİN MEYDANA GETİRDİĞİ DURUMLARDIR' 
Koalisyonların zaruretin meydana getirdiği durumlar olduğunun altını çizen Kahraman, "Türkiye bütün kalkınmalarını tek partinin olduğu dönemlerde yaptı. 7 Haziran'da beklenmedik bir netice ortaya çıktı. Nasılsa AK Parti kazanır, rey vermeye gitmesem de olur diyenler oldu. Komşuya misafirliğe gidenler oldu. Fakat durumu görüp, ben bu evde kalmam deyip kendi evine dönmeler başladı. Güzel gelişmeler var. MHP'de, HDP'de erime görüyorum. Zannediyorum güzel bir netice olacak 1 Kasım'da" dedi. 


'1 KASIM'DA DEMOKRASİ ŞÖLENİ OLABİLİR' 
'Kimin daha çok arabası geçiyorsa, o ötekini bastırır' düşüncesinin artık değiştiğini belirten Kahraman, "Bu havalar değişti. Dışarıda Almanya'da Köln'de, Londra'da köşeler vardır. Orada propagandasını yaparlar. Televizyonlarda açık oturumlar yapılır, Türkiye de giderek o hale gelecektir. Seçime iştirak nispetinin düşmemesi lazım. 1 Kasım'da demokrasi şöleni olabilir" dedi. 


'BU MECLİS 2 VEYA 3 PARTİLİ OLABİLİR' 
Kahraman, 'Koalisyon görüşmelerini nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna, "Başbakanımız'ın büyük bir gayretle hükümet oluşturmak istediğini biliyoruz. CHP'nin ileri sürdüğü bazı şartlar vardı ki uygun olmayan tekliflerdi. Orada kilitlenme oldu. MHP tabanı da koalisyonu istiyordu fakat burada Devlet Bey faktörü ortaya çıktı. Bir hayır havası oldu. 1999'da yine böyle bir tablo oluştu. 5 parti meclise geldi. Biz Devlet Bahçeli'nin başbakanlığında DYP ve Refah bir hükümet kuracağız diye beklerken, Devlet Bey hemen ikinci gün Tansu hanımla, Recai Bey biraz dinlensinler dedi. Ekonominin alt üst olduğu talihsiz bir koalisyon kuruldu. Ne oldu, 2002'de MHP Meclis'in dışında kaldı. ANAP Meclis'in dışında kaldı. Seçmen bugün günümüzde spor takımı tutar gibi bir taraftar durumunda değil. Ailenin çocuğu oldu, ailesi hangi partideyse çocukta o partide sayılırdı. O değişti. İletişimdeki gelişmeler her an hadiseleri takip edebilme, bu imkanlar toplumu ileri hale getirdi. Birinci parti yok olabiliyor. Bu Meclis iki veya 3 partili olabilir hiç sürpriz saymam. Koalisyonlar zaruret halinde olur. İtalya koalisyondan bıktı. Yapılan değişiklikle yüzde 40'ın üzerinde alan parti iktidar sayılıyor. Bu seçim başkanlık sisteminin ne kadar doğru olduğunu gösterdi. İktidar tek partide olduğu zaman istikrar olur" dedi. 


'AK PARTİ 13 SENE SESSİZ DEVRİM YAPTI' 
Kahraman, seçim beyannamesiyle ilgili ise şunları söyledi: "AK Parti 13 sene sessiz devrim yaptı. Cumhuriyetin ilanından 2002'ye kadar yapılanların 2'ye 3'e katlandığını gördük. Seçim beyannameleri her parti tarafından çıkartılır. Bir nevi taahhütnamedir. Zaman siyasette çabuk geçer. 2019'da cumhurbaşkanı seçeceğiz. Mahalli seçim olacak. Beyannamede bir çok başlık var. Emeklilikte 1200 TL'lik ilave var. 240 ay 250 liradan toplu konuttan ev edinme imkanı var. Gençlere ait gençliğin iş sahasına girmesi, çok büyük imkanlar var. Genç iş kuruyorsa 50 bin liralık hibe var. İşini geliştirecekse 100 bin TL daha veriliyor. Yüzde 85'inin kefaletini fon karşılıyor. Bir genç iş buldu. 1 yıl ücretini maaşını devlet verecek, işyerine yük olmasın diye. Gence bilgi beceri sağlayacak. İşveren ihtiyacı var o yükü taşımak istemiyor. O yüzden işe almak istemiyor. Parasını devlet verecek. Çok güzel imkanlar sağlanacak". 


'DİĞER ÜLKELERDE 18 YAŞ HEM SEÇME HEM DE SEÇİLMEDİR' 
'18 yaşında bir genç Meclise girebilir mi?' sorusuna Kahraman, "Cumhurbaşkanımız Başbakanlığı ısırasında gençlere çok önem verdi. Her ülkenin geleceği gençliğidir. 18 yaşında bir delikanlıya evlenme hakkı tanıyorsun. Ceza hukukundaki indirimlerden istifade ettirmiyorsun, ehliyet veriyorsun, seçme hakkı veriyorsun, peki bu kişiyi toplum seçiyorsa milletvekili olabilir. Diğer ülkelerdeki parlamenter sistemlerde 18 yaş hem seçme hem seçilmedir." şeklinde cevap verdi. 


'TECRÜBE MEKTEBİ OLMAYAN ÇOK BÜYÜK BİR HAZİNEDİR' 
Kahraman, '3 dönemlik vekillerin yeniden AK Parti listelerinde yer almasını nasıl değerlendiriyorsunuz?' sorusuna, "Şimdi tecrübe, mektebi olmayan çok büyük bir hazinedir. Listelerdeki değişiklik sadece 3 dönem meselesinde olmadı. 312 kişilik bir değişim var 2007 ile 1 kasım arasında. Yetişmiş bir eleman, toplum tarafından kabul gelmiş bir elemanın devam etmesi lazım. Geçen dönem bir dönem olmadı. Bir dönem geçirilmiş olmadı. Bütçeyi Maliye Bakanlığı hazırladı. Komisyon yok. Bütçe görüşülemiyor. Bu dönemin 3. dönem sayılmaması çok doğru. Tecrübe değerlendirilmeli. Bir de kalıntı olmak hadisesi var. ABD'de başkan iki dönem seçilebilir. Bizde de öyle". ifadelerini kullandı. 


'TOPLAMA REYLER KENDİNİ GÖSTERDİ' 
İsmail Kahraman, HDP'nin 7 Haziran'dan sonraki tavrıyla ilgili "Oy aldığı bölge hassas bir bölgedir. Hiç bir zaman PKK'ya terör örgütü demezler. HDP'nin niyetinin tek millet, tek vatan düşüncesi içinde olmadığını görüyoruz. Toplama reyler kendini gösterdi. Başbakanımızın talebi üzerine gelen 2 kişi 28 günden fazla dayanmadı. Niyetin Türkiye ile bütünleşmek olmadığı ortaya çıktı. 80 kişi içerisinde Kürtçe bile 30 kişi değildir. Güçlü bir Türkiye'yi dünya istemiyor. Türkiye'nin başında bir dünya lideri var.” ifadelerini kullandı. 


'BASIN OBJEKTİF DEĞİL, OLAYLARI ÇARPITIYOR' 
Ankara'daki bombalı saldırıyla medyanın verdiği sınavla ilgili ise Kahraman, "Beni üzüyor. İlla menfi yönden bakılıyor. Bardağın devamlı boş tarafından. Hem olumluyu hem olumsuzu söylemek gerekiyor. İyisini de yazın kötüsünü de yazın. Millet karar versin. Basın objektif değil, olayları çarpıtıyor. O kadar çarpıtmalar var ki üzüyor insanı. Bu menfi hava zamanla geçer.” dedi. 


ASGARİ ÜCRET KONUSU 
Asgari ücret konusunda Kahraman, "Asgari ücret bekarlara 1300 TL evlilere değil. Yani bu bir taban. Evlenene gelir vergisi düşülerek ek destek. 3 çocuktan sonra vergisi yok. Yeni iş kuranlara yapılan desteği arz etmiştim. Hangi öğrenci talep ediyorsa tamamına kredi verilecek. Lise ve üniversite mezunlarına 2 yıl boyunca genel sağlık sigortası devlet tarafından ödenecek. Öğrenim gören gençlerden pasaport harcı alınmayacak. Evleneceklere çeyiz hesabı açılacak. Engelliler için birçok geniş sayfa açıldı. Engellilere çok önem verildi. Sosyal devlet bu demektir. Okula giden talebinin kitaplarının verilmesi. Şimdi gidiyorsanız masanızda kitaplarınızı, tabletinizi buluyorsunuz. Eğitimde çok büyük hamle yapıldı." dedi.