Kültür ve Turizm Bakanı Yalçın Topçu, "7 düvel bir araya da gelse de Allah'ın izniyle sandık bu milletin önüne koyulacak ve inşallah 1 Kasım'da millet iradesini sandığa yansıtacak" dedi.


Sakarya'nın Akyazı ilçesindeki Balballı köyünde Abhazlarla bir araya gelen Bakan Topçu, 40 yıllık siyasi hayatında hiçbir görevi istemediğini ama bir şekilde Allah'ın nasip ettiğini belirterek, "Siyaseten de bulunduğum görevlerden, devlette de yaptığım görevlerden Rabbim takdir ettiği için hepsinden alnımız açık, başımız dik çıktık" ifadesini kullandı.


"Devletin verdiği görev başımızın üzerine"
Konuşmasında Bakanlığının anayasal bir görev olduğunu belirten Topçu, "Devletimiz ve milletimiz neticede dar bir noktadan geçiyor. Bize de anayasa gereği görev tevdi edildi. Ben de o gün dediğim gibi eğer devlet ve millet söz konusuysa her türlü şey teferruattır. Devletin verdiği görev başımızın üzerinedir dedik ve bu görevi kabul ettik" diye konuştu. 


"Siyasi istikrarını inşallah millet sağlayacak"
Mevcut hükümetin, 1 Kasım seçimlerini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek ve devletin işleyişini devam ettirmek gibi iki önemli görevi olduğunu söyleyen Topçu, "Bu iki noktada da hükümet elinden geleni yapıyor. 7 düvel bir araya da gelse Allah'ın izniyle sandık bu milletin önüne koyulacak. Onlar elindeki maşayla Polatlı'ya kadar gelmişler ama bizim Meclis orada açık kalmış ve oradan bir irade çıkmış, Kurtuluş Savaşı'nı vermiş dedelerimiz. Biz de şimdi nerede ne bombayı patlatırlarsa patlatsınlar evet yüreğimiz yanıyor, içimiz acıyor ama Allah'ın izniyle sandık milletin önüne konulacak ve inşallah 1 Kasım'da millet iradesini sandığa yansıtacak. Siyasi istikrarını inşallah millet sağlayacak. Ben buna inanıyorum, güveniyorum. Çünkü bu siyasi istikrar bizim var olan sıçrayışımızı daha da güçlendirecek. Ankara sadece Ardahan'la Edirne'den ibaret değil. Ankara'nın sorumluluğu bütün medeniyet coğrafyamızda" dedi.


"Ankara, iri olmalı, diri olmalı, bir olmalı, beraber olmalı"
Türkistan, Abhazya, Çeçenya, Arakan, Yemen, Musul, Kerkük, Bayır Bucak Türkmenlerinin, medeniyet coğrafyasının tamamının gözünün Ankara'da olduğunu da sözlerine ekleyen Bakan Topçu, "Neticede nerede birisi 'la ilahe illallah' diyorsa başı dara düştüğü zaman acaba Ankara'da ne var ne yok diye bakıyor. Onun için inşallah Ankara, iri olmalı, diri olmalı, bir olmalı, beraber olmalı büyük kocaman bir Türkiye olmalı" ifadelerini kullandı.


Bakan Topçu'ya, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Koç tarafından Abhaz asası, kaması ve ahtarpa adı verilen şal hediye edildi.