Bahçeli, MHP Başkanlık Divanı'nı toplayarak 1 Kasım'ın sonuçlarını değerlendirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kurmaylarıyla değerlendirmesinde, “Ben devam edeceğim, farklı görüşü olan varsa söylesin” dedi. Seçimde MHP'nin Türkiye'nin her bölgesinde oy kaybetmesi ve alınan başarısız sonuçların nedenleri üzerinde bilimsel çalışma yapılması kararı alındı.Bahçeli, seçim gecesi ise kurmaylarıyla yaptığı dar kapsamlı toplantıda, “istifa” taleplerini değerlendirdi. Yola devam edeceğini vurgulayan Bahçeli, “Ben devam edeceğim, bu konuda farklı görüşleri olan varsa söylesin” diye konuştu. Kurmaylarından farklı bir ses çıkmayınca Bahçeli, bu işi tesadüflere bırakmasının söz konusu olamayacağını dile getirerek, “Ülkücü hareket birçok zorlu süreçten geçti. Ben mücadelemi devam ettireceğim beni ancak ülkücü irade gönderir. Onun dışında kimseye boyun eğmem” dedi. 
 
Muhalifler hareketlendi
MHP'nin aldığı seçim sonuçları parti içinde sessizliğe gömülen muhalifleri hareketlendirdi. EskiIğdır Milletvekili Sinan Oğan'ın da MHP'den ihracına ilişkin disiplin kurulu kararının yargı tarafından iptal edilmesi muhalif kanattaki hareketliliği doruğa çıkardı. Oğan kanadında bazı isimlerin toplanarak izlenecek stratejiye ilişkin değerlendirmeler yaptığı öğrenilirken, MHP'yi kongreye nasıl götürülebileceğine ilişkin sorulara yanıt arandığı öğrenildi. Akşener kanadında ise sessizlik hakim. Gelişmeleri yakından izleyen Akşener, yakın çevresiyle yakın değerlendirme yaparken, gelinen son noktaya ilişkin henüz açıktan bir değerlendirme yapmadı
Ancak MHP'de kongre taleplerinin sonuca ulaşması olası görülmüyor. MHP tüzüğüne göre, olağanüstü kongre ancak seçilmiş ve doğal delegelerin beşte birinin imzasıyla toplanabiliyor. Bu oran dikkate alındığında muhalif kanadın 246 delegenin imzasını toplaması gerekiyor. Muhalifler bu imzaları toplasa dahi MHP Genel Merkezi bazı imzalara itiraz ederek geri gönderebiliyor. Yargı aşaması da dikkate alındığı taktirde, MHP Genel Merkezi engellemek isterse olağanüstü kongre 2016'nın sonuna kadar bekletilebilir. 
 
Yönetime neşter
Bahçeli'nin, her ne kadar kamuoyuna tüm kadroların işinin başında yoluna devam edeceğini açıklasa da Başkanlık Divanı başta olmak üzere parti ve Meclis yönetimine neşter vurması bekleniyor. Bahçeli'nin Başkanlık Divanı'nda bazı isimler üzerinde değişikliğe gidebileceği belirtiliyor.


Kaynak : Önder Yılmaz - Milliyet