Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, paralel yapıyla mücadele konusunda, "Demokrasimiz ve hukuk sistemimiz için bu habis anlayışla mücadele etmemiz önem taşıyor. Amaca ulaşmak için her yolu mubah gören IŞİD felsefesinden bunların bir farkı yok" dedi.


Akdoğan, TRT Haber'de katıldığı programda gündeme ilişkin soruları yanıtlayarak, açıklamalarda bulundu.


7 Haziran seçiminden sonra yaşananların seçmenin kanaatini etkilediğini belirten Akdoğan, vatandaşın kimin doğru veya yanlış yaptığını, kimin yanlışta ısrar ettiğini iyi değerlendirerek notunu verdiğini söyledi.


AK Parti'nin 1 Kasım'da yüzde 49'lara tırmanmasının çok sürpriz olmadığını dile getiren Akdoğan "Burada AK Parti'nin başarısı ilave 5 milyona yakın oy alması. İlave 5 milyona yakın oy almak çok ciddi bir başarı. Bu, Cumhuriyet tarihinin de aynı zamanda miktar olarak da rekoru" dedi.


Terörle mücadelenin seçime endeksli bir durum olmadığını, ortada terör ve silah olduğu sürece mücadelenin de çok boyutlu olarak devam edeceğini bildiren Akdoğan, terörle mücadelenin başarılı olmasının yolunun paralel yapıyla mücadeleden geçtiğinin altını çizdi.


Paralel yapının, Çözüm Süreci'ni olduğu gibi terörle mücadeleyi de başarısız kılmak için elinden geleni yaptığına dikkat çeken Akdoğan, şunları söyledi:


"Paralel yapı kiminle iş tuttuysa hepsinde kaybettiler. Çünkü burada habis bir anlayış var, Türkiye'nin lehine olmayan bir durum var. Yerel seçimlerde, Cumhurbaşkanlığı sürecinde, bu seçimde, hepsinde kaybettiler. Çünkü bunlar kötü niyetli. Kırık elle kavga etmeye devam ediyorlar. Hamle ettikçe daha da beter oluyorlar. Demokrasimiz ve hukuk sistemimiz için bu habis anlayışla mücadele etmemiz önem taşıyor. Amaca ulaşmak için her yolu mubah gören IŞİD felsefesinden bunların bir farkı yok. IŞİD, insanların hayatını yok ediyor, bunlar insanların hayatını mahvediyor. İllegalite anlamında hiçbir fark yok. Bu nedenle bunların üzerine gidilmesi de geleceğimiz açısında çok büyük önem taşıyor."