Balbay açıklamasında ''Kongreye gidiyoruz. Ben önerilerimi sunacağım. Bana derlerseler bu projeler partimizi iktidara taşır. Ben de varım derim. Ben umutla heyecanla ve büyük bir enerjiyle geldim'' dedi. 
Bir TV programında canlı yayına katılan CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, genel başkan adayı olmaya nasıl karar verdiğini anlattı.
''Balbay seninle yürümek isteriz derlerse neden olmasın'' diyen Balbay,  4 yıl sonra sandık geldiğinde CHP'nin iktidar olması gerektiğini söyledi. 
''KILIÇDAROĞLU İYİ AMA ÇEVRESİ İYİ DEĞİL''
''Kemal Kılıçdaroğlu çok iyi bir genel başkan ancak çevresi iyi değil'' diyen Balbay, bundan sonraki kurultay sürecinde parti içinde polemik oluşturacak bir söylemde bulunmayacağını, ve polemik oluşturacak eleştirilere de  yanıt vermeyeceğini söyledi. Balbay, CHP'de yön, yöntem ve yönetim değişikliği olması gerektiğini savundu.
KILIÇDAROĞLU'NA VEFA BORCUM VAR
Balbay ''2 Kasım sabahı kendime sordum. Balbay ne yapcaksın? 2 hedefim var. Milletvekiliğimi yapmak. 2019 yılındaki iki seçimde partimin başarısı için çalışmak. Kılıçdaroğlu'na vefa borcum var. Bu borcu CHP'nin iktidar olması ile borcumu ödemiş olurum. Kongreye gidiyoruz. Ben önerilerimi sunacağım. Bana derlerseler bu projeler partimizi iktidara taşır. Ben de varım derim. Ben umutla heyecanla ve büyük bir enerjiyle geldim'' diye konuştu.