Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) divan toplantısında yaptığı konuşmada, "Ayrışma yerine birleşmenin, çatışma yerine diyaloğun, şiddet ve terör yerine huzurun, özgürlüğün ve demokrasinin hakim olacağı bir ülke inşa etmeye çalışıyoruz. Zorluklarımız elbette var ama onları aşacak kudret ve iradeye sahibiz. Bu ülkenin artık eski Türkiye'nin alışkınlıklarını taşımaya tahammülü yoktur" dedi.

Türkiye'nin, potansiyeli çok yüksek bir ülke olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, şöyle konuştu:
Biz artık ülke olarak, millet olarak enerjimizi, Türkiye'nin geleceğini inşa etme yolunda seferber etmek durumundayız. Türkiye büyük bir ülke, çok dinamik, potansiyeli çok yüksek bir ülke. Dışardan bakan herkes Türkiye'nin ışığını, aydınlığını, göz alıcı gelişmesini görüyor. İçerde maalesef özellikle muhalefet partilerinin çatışmacı tavırları nedeniyle bu gerçeği göremeyen, bu gerçeğin üstünü örtmeye çalışan kesimler var ancak güneş balçıkla sıvanmaz.
O dışarıdan Türkiye'yi idare etmeye çalışanlar, içeride bir kaos çıksın diye beddua edenler, onun için çaba sarf edenler, fitne çıkarmak için her türlü yayını yapanlar, içeride onlarla işbirliği yapanlar, bunların hepsinin çabalarını dört gözle bekleyerek 'Ah Türkiye'nin ayağı bir sürtse, ah AK Parti'nin yürüyüşü bir yavaşlasa' diye bekleyenlerin hepsi sükutu hayale uğradılar.
AK Parti Hükümeti olarak üst, orta ve ileri teknolojili ürünlerde kamu alımı garantisine dayalı yeni tedarik modellerini hayata geçireceğiz. Yeter ki siz orta ve yüksek teknolojili üretime doğru kayınız. Ayrıca orta ve yüksek teknolojili yatırımlara uzun vadeli finansman ortamı sağlayacağız. Böylece katma değeri yüksek, ileri teknoloji ürünlerinin üretim ve ihracatını teşvik edeceğiz.
Başbakan Davutoğlu'nun sözleri ayakta alkışlandı
"O hendeklerin, o barikatların baskısı altında mağdur olan vatandaşlarımıza da şefkat elimizi en müşfik şekilde uzatacağız. Terör sebebiyle ellerinde tek bir bavulla yollara düşen insanlarımızın, haftalardır dükkanlarını açamayan esnafımızın her türlü ihtiyaçlarını karşılayacağız. Onları namerde muhtaç etmeyiz, onları namerdin insafına da terk etmeyiz." diye konuşan Davutoğlu'nun "Çok tuzak kurdular ve zannettiler ki halk onlara destek verecek, vermediler. Türkiye'de öz yönetim, söz yönetim yok. Türkiye'de 1 Kasım seçimlerinde olduğu gibi sadece ve sadece milli iradeye bağlı milli yönetim var. Tüm bu millet, bu milli yönetimin sahibidir. Kimse farklı bir yönetim arayışı içine girmesin. Milli iradeye dayalı milli yönetim içinde herkes Meclis'te istediğini söyler, herkes özgürce demokratik siyaseti yapar ama kimse bu milletten almadığı bir hakkı kullanamaz" ifadeleri salondakiler tarafından uzun süre ayakta alkışlandı.