MHP'de tüzük değişikliği kurultayı için muhalifler, hedefledikleri 700 imzaya ulaşamasa da bin 240 delegenin beşte birine denk gelen 248 imza sayısı aşıldığı için "yeter sayı"ya ulaştı. Genel başkanlık için adı geçen Koray Aydın, Sinan Oğan ve Meral Akşener'in, delegenin ortak metinle topladıkları 400'ü aşkın imzayı bu hafta içerisinde birleştirmesi bekleniyor. Genel merkeze iletilecek imza dosyasının takvimlendirilmesi de bu hafta içerisinde yapılacak. İmzaların, Merkez Yönetim Kurulu toplantısı öncesi ya da sonrasında tek klasörle genel merkeze sunulması planlanıyor. 

Genel merkezin, muhaliflerin başvurusuna teamül gereği 1 ay içerisinde yanıt vermesi ve olağanüstü kongre için tarih açıklaması bekleniyor. 

Genel merkezin olağanüstü kongre taleplerine yanıt vermemesi ya da olumsuz yanıt vermesi halinde muhaliflerin partiyi olağanüstü kongreye götürmek üzere kayyum atanması talebiyle yargıya gitme seçeneği de bulunuyor.

Muhalifler, genel merkezin imzaları inceleme sürecinde bazı delegelerden imzalarını çekmeleri yönünde ikna etmesinden endişe ediyor. Genel merkez, imza sayısını 248'in altına düşürecek kadar delegeyi "ikna" ederse olağanüstü kongre toplanmayabilir. 

Öte yandan 8-9-10 Ocak’ta Kızılcahamam’da MHP MYK toplantısı yapılacağı ve sürecin değerlendirileceği öğrenildi.