Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli görüşmesinin ardından AK Parti sözcüsü Ömer Çelik açıklamalarda bulundu. Çelik yeni anayasa çalışmalarının başlayacağını söyledi. Bir gazetecinin "HDP kapatılacak mı?" sorusuna " İleri demokrasinin kırmızı çizgisidir. Teröre destek veren parti kapanır" dedi.

İşte Çelik'in açıklamaları:

Sayın Bahçeli yeni anayasaya olumlu bakıyor. Uzlaşı heyetinin tekrardan bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyoruz. 

ANAYASA İÇİN SADECE FAALİYETE GEÇİLECEK

Geçmişte yeni anayasa çok tartışıldı. Muktesabat hazır sadece faaliyete geçilecek.  Bahçeli güçlü parlamenter sistem istiyor. Başbakanımız da bazı ön yargılara takılı kalmamak lazım dedi. Türkiye'de kuvvetler ayrılığının tam olarak sağlanabilmesi lazım. Bunun başkanlık sistemi üzerinden tartışılması gerektiğini söyledik. 

MHP GRUBUNA TEŞEKKÜR

Türkiye'nin yetkin bir parlamenter sistemle yönetilmediği açıktır. Zaten tek parti yönetimi, ardından darbeler ve kesintiye uğrayan demokrasi. Sayın Bahçeli ve MHP grubuna teröre karşı yürütülen mücadelede verdikleri destek için teşekkür ediyoruz. 

AB konusunda ve vize muafiyeti konusunda çalışacaklarını söylediler.  İç tüzük düzenlemesine ihtiyacımız var. Dış politika için de uzun bir değerlendirme yapılmıştır. 

Soru ve Cevap:

- Dört partiden mi oluşacak heyet?

Biz bunda bir beis görmüyoruz. Takdir Meclis Başkanlığı'nındır. Komisyon Meclis Başkanına sunulacak ve buna başkanımız karar verecek. 

MHP SÖZCÜSÜNÜN AÇIKLAMALARI...

Az önce MHP sözcüsünün söylediği sözler bugünkü nezakete yakışmamıştır.  Görüşmede kameranın olup olmaması durumunu MHP istedi AK Parti kabule etmedi diye bir cümle kurdu. Bunu sayın Bahçeli istememiş. Böyle bir durum yok. Bu sözün sehven söylendiğini kabul ediyoruz. 

BAŞKANLIK SİSTEMİ YÜZÜNDEN TIKANMADI

- Geçen sefer görüşmeler tıkanmıştı. Bu kez de aynı şey olur mu? Çünkü başkanlık sisteminde görüşmeler durmuştu.

6 aylık süreçte bir taraftan bir taraf birini ikna edecek. Yani o zaman da başkanlık sistemi yüzünden tıkanmadı. 

- Sayın Cumhurbaşkanın başkanlık sistemini açıklarken Hitler sistemini olumlu bir referans verdiği söylendi?

Bu haber yalanlandı. Zaten böyle bir durum söz konusu olabilir mi? Sayın Cumhurbaşkanımızın ömrü demokrasiye katkı sunmakla geçmiştir.

HDP'NİN KAPATILMASI DEMOKRASİNİN KIRMIZI ÇİZGİSİDİR

- HDP'nin kapatılması ve dokunulmazlıkların kaldırılması hususunda neler diyeceksiniz?

Dünyayı terörü destekleyen partiler kapanmıştır. Bu da ileri demokrasinin kırmızı çizgisidir. Dünyada durum böyledir.