Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları;

Türkiye genelinde yaptığımız güvenlik değerlendirmelerle bundan sonra her ilin güvenlik ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çalışmalar yürüteceğiz.

"KCK'SI, PKK'SI, PYD'Sİ, TAK'I HEPSİ TERÖR YAPILANMASIDIR"

Başkent'in güvenlik tedbirlerini gözden geçiriyoruz.

Bazı partiler PKK'yı aklamaya çalışıyor. Sadece ve sadece YPG'yi temize çıkarma çalışması var. Bizim kanıtlarımız belgelerimiz ortada. Zaten bunlar hırsız misali isim değiştirip duruyorlar, KCK'sı, PKK'sı, PYD'si, TAK'ı şusu busu hepsi aynı terör yapılanmasındadır. Sahipleri de kuklacıları da aynıdır. Bu örgütü destekleyen ülkeleri iki yüzlü tavrı terk etmesi lazım.

"HDP TERÖRİST TAZİYESİNE GİTTİ"

HDP Ankara'daki terör saldırısına karşı bildiriyi mecliste imzalamadı. Sırtlarını terör örgütüne dayadıkları için imza atamadılar. Kınama bir tarafa bir HDP'li milletvekili Ankara saldırganı olduğunu iddia ettiği teröristin taziyesine gidiyor. Bunlar ne kaderimizde beraberler ne kederimizde. Milletimizin yasıyla, onuruyla dalga geçiyorlar. Bu partinin (HDP) yetkili organları, bu konuda milletimize bir açıklama yapmak zorundalar. Bir intihar bombacısının, kan dökmüş, eli kanlı bir katilin taziyesine katılmak, onu saygıyla anmak, insanlığa yapılabilecek en büyük ihanettir.

"SURİYE'DE YPG OPERASYONU"

Görevimizin bilincindeyiz. Sınırmızdaki gelişmeleri takip ediyoruz. Suriye'nin kuzeyin açık bir oyun oynanıyor. Rusya, DAEŞ ve YPG ele ele terör yuvası kurmaya çalışıyor. Buna izin vermeyiz, farkındayız. Ulusal güvenlik için bir an olsun tereddüt göstermeyiz. Kimseden izin almaz, operasyon ve harekat hesabı vermeyiz. Bu coğrafyada Kürtlerin de, Ezidilerin de, Türkmenleri en büyük dostu Türkiye'dir. Önümüze çıkan engelleri azimle aşacağız.

"SURİYELİ MÜLTECİLERE YARDIM"

Teröre karşı ikiyüzlü tavır alanlar Suriyeli kardeşlerimize de duyarsız kalıyorlar. Suriyeli kardeşlerimize bu ülkede yapılan baskı ve tutunlar yürek acıtıcıdır. Avrupa'nın ortasında mültecilere taciz haberi geliyor. Avrupa sınavda. Biz 5 yıldır bu sınavı veriyoruz ve ak alınla çıkıyoruz, onlar ise ilk aşamada kaybediyor. Biz belki onlar kadar imkanlara sahip değiliz ama gönlümüz zengin. Biz gönlümüzün zenginliğini sunmaya devam edeceğiz. Biz bir destan yazdık. Somali'den Filistin'e, Suriye'den Irak'a kadar yazdığımız insanlık destanı ileride okunacaktır. Bu destanın her bir ferdini tarih yazacak.

"AVRUPA TARİHİNİN KARA GÜNLERİNİ YAŞIYOR"

Avrupa'nın düştüğü durum içler acısıdır. Avrupa tarihinin kara günlerinin yaşıyor. Bu tarihler bizim ak tarihimiz olacaktır. Türkiye dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Kendi nüfusundan fazla Suriyeliyi barındıran Kilis'in Nobel'e adaylığı konuşuluyor. Avrupa'nın ve dünyanın durumuna bakın, bir yandan Türkiye'ye bakın. Allah bu millete zeval vermesin.

AK Parti, Türkiye'nin hem bugünlerin teminat, hem gelecek umududur. AK Parti Türkiye'nin hem aklı, hem vicdanıdır. AK Parti sıradan bir siyasi parti değildir. AK Parti Türkiye'nin her köşesinde siyaset yapan tek partidir.