"Yıllardır milletimizin hafızasından silinmeye çalışılan Kut'ül-Amare Zaferi, her zaman hatırlamamız gereken, unutulmayacak bir destandır" diyen Erdoğan, özetle şunları söyledi: "Böyle bir milletin tarihindeki zenginlikleri anlatmaya değil kitaplar, kütüphaneler bile yetmez. Bunu böyle görüyoruz. Ama biz ne yapmışız, kendi tarihimizin üzerine adeta kara bir örtü örtmeye çalışmışız. Kendi tarihimizi gömmeye çalışmışız. Kendimize ait olan pek çok başarıyı sanki bizimle ilgisi yokmuş gibi kısaca anlatıp geçenler veya hiç değinmeyenler hem ecdadımıza saygısızlık, hem de gelecek nesillere çok büyük kötülük yapmışlardır. Kut'ül Amare Zaferi bunun en çarpıcı örneğidir. Milletimizin, medeniyetimizin binlerce yıllık tarihini, neredeyse 1919 yılından başlatan bir tarih anlayışını reddediyorum. Her kim ki zaferleriyle ve yenilgileriyle son 200 yılımızı, hatta son 600 yılımızı soyutlayıp eski Türk tarihinden Cumhuriyete atlıyorsa biliniz ki o kişi milletimizin de devletimizin de hasmıdır. Batı medeniyetinde Türk, belli bir kavmin adı değil tüm Müslümanları ifade eden bir isimdir. Dünyada 200 milyonun üzerinde bir varlığa sahip Türkçe konuşan toplumlar denince de akla önce bizim milletimiz gelir. Millet olarak temsil ettiğimiz bu geniş algının gerisindeki büyük mücadeleyi ve fedakarlıkları çok iyi görmek, çok iyi değerlendirmek ve idrak etmek mecburiyetindeyiz. Ülkemizde maalesef, nesillere bu büyük fotoğrafı gösterecek bir tarih anlayışı mevcut değil. Tüm cepheleriyle Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı milletimizin kıyamıdır. Yani ayağa kalkışı, şahlanışıdır. Biz gerektiğinde tüm fertleriyle inancı, vatanı, bayrağı, devleti uğruna savaşabilen, bunu göze alabilen bir milletiz. Yani bizim ordumuz sadece muvazzaf değildir. Ayrıca bizim bir de mobil ordumuz vardır. O da milletin ta kendisidir. Maalesef biz resmî tarihimizi yıllarca tam da İngilizlerin istediği gibi düzenledik.” Erdoğan, ders kitaplarındaki tarih anlatımında eksikliğin dışında adeta tam tersi bir çabanın söz konusu olduğunu belirterek, bunların düzeltileceğini sözlerine ekledi. 
TWITTER’DA 1916-2016 VURGUSU
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1916'daki Kut'ül-Amare Zaferi'ni temsilen Twitter'da 19.16'da paylaşmaya başladığı mesajını, zaferin 100. yıl dönümünü vurgulayarak, 20.16'da tamamladı.
Başbakan Ahmet Davutoğlu da, Kut'ül Amare zaferiyle ilgili olarak, "Kut'ül Amare’de bu milletin kolay lokma olmadığını gördüler. O günün zorbaları bugün bu topraklara yeniden musallat oldu. Kut'ül Amare'de yenilenler, Osmanlı'yı nasıl parçalarız diye plan yürüttüler. Bu sıradan bir kazanılan bir savaş değildir. Türk sebatı İngiliz inadını kırmıştır. Düşmanının bile necip dediği bir millete ait olmak ne büyük şereftir" dedi.